Wspaniałe miejsce na rodzinne wczasy – Krynica Morska

Krynica Morska to słynna miejscowość turystyczna mieszcząca się na Mierzei Wiślanej pomiędzy morzem Bałtyckim a Zalewem Wiślanym i jednocześnie najmniejsze polskie miasto. Krynica Morska ujmuje przede wszystkim swym położeniem na pasie lądu wcinającego się w wody między Bałtykiem a Zalewem Wiślanym, gdzie sąsiadują ze sobą niemalże białe plaże i zielone lasy czyniąc z tego miejsca doskonały cel na rodzinne wakacje 2014.

serwis Ruszaj w Polskę

Autor: Petrusia1
Źródło: http://www.flickr.com
Do wypoczynku w Krynicy Morskiej zachęcają przede wszystkim jej walory naturalne – czyste, nasycone jodem powietrze, długie i piaszczyste plaże, wspaniałe wydmy oraz sosnowo – bukowe lasy. W Krynicy Morskiej znakomicie będą czuć się osoby, które kochają odpoczywać w przytulnych i spokojniutkich miejscach.

O kameralności tutejszym plaż świadczy fakt, iż wyznaczono tu również plażę dla naturystów. Kiedy nad Mierzeją Wiślaną hulają wiatry sztormowe, można liczyć na znalezienie tu cennego skarbu, jakim jest bursztyn. W Krynicy Zdroju znajdują się wody mineralne chlorkowo – siarczanowo – magnezowo – sodowe, bromkowe, jodkowe, borowe i hipotermalne, wykazujące właściwości uzdrawiające i terapeutyczne. Potencjał w postaci źródeł wód mineralnych stanowi dla Krynicy Zdroju zasadniczy powód w staraniach o statut uzdrowiska.

Miasteczko czaruje przede wszystkim starą zabudową kurortową z zabytkowymi willami i pensjonatami otoczonymi ogrodami oraz domami rybackimi będącymi pamiątką po czasach, gdy Krynica Morska cieszyła się fenomenalną popularnością wśród urlopowiczów. Interesującym miejscem jest też park przy ul. Świerczewskiego, który świadczy o ekskluzywności Krynicy z czasów przedwojennych. Najistotniejszym obiektem jest niemniej jednak położona na wydmie latarnia morska, której wysokość sięga dwudziestu sześciu i pół metra. Latarnię po raz pierwszy uruchomiono w 1895 r.. Po zniszczeniach, jakich doznała pod koniec drugiej wojny światowej, zrekonstruowano ją ponownie w 1951 r.. Z latarni morskiej w Krynicy Zdroju rozciąga się świetna panorama na wszystkie okoliczne atrakcje, m.in. Wielbłądzi Garb, plaże, Zalew Wiślany, a przy słonecznej pogodzie nawet na Tolkmicko i Frombork. W trakcie pobytu w Krynicy Morskiej trzeba także zaglądnąć do tutejszego prywatnego muzeum, poświęconemu historii miasta. Można oglądnąć tutaj stare zdjęcia pokazujące najpiękniejsze czasy miasteczka.

W Krynicy Morskiej działa port rybacko – jachtowy, który składa się z dwóch niezależnych przystani. Wielkie znaczenie portu wynika z faktu, iż stanowi on bazę dla floty pasażerskiej oraz białej floty. Z krynickiego portu można wybrać się w rejs statkiem pasażerskim do Elbląga, Fromborka albo Kaliningradu. Przy porcie jachtowym działa istniejący od 1971 r. Jacht Klub, który prowadzi szkolenie młodzieży, organizację obozów żeglarskich, regat oraz camping. Nad zalewem znajduje się także molo spacerowe.

Na północno – wschodnim krańcu Krynicy Morskiej położony jest Wielbłądzi Garb – najwyższy szczyt Mierzei Wiślanej i najwyższa stała wydma w Europie. Ze szczytu Wielbłądziego Garbu (49,5 m n.p.m.) roztacza się świetna panorama Bałtyku i Zalewu Wiślanego. Wzniesienie znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana. Atrakcją przyrodniczą jest także Rezerwat Przyrody Buki Mierzei Wiślanej, mający na celu ochronę buczyny pomorskiej złożonej z 200-letnich buków, dębów, świerków i brzóz. Znajdują się tutaj też stanowiska licznych, cennych gatunków roślin, m.in. konwalia majowa, kruszyna pospolita i bluszcz pospolity. W Rezerwacie żyją daniele, lisy ,dziki, jenoty oraz bardzo dużo gatunków ptaków.

Warto zaznaczyć, że mniej więcej piętnaście kilometrów od Krynicy Zdroju występuje granica NATO oraz Unii Europejskiej. Nie można jej przekroczyć, aczkolwiek jej okolica po stronie polskiej jest niezwykle piękna. Warto wejść na tutejszy punkt widokowy, skąd rozpościera się krajobraz na Zalew Wiślany oraz w oddali – katedrę we Fromborku. Dla entuzjastów polskiego morza interesującą propozycją będą wczasy w Ustroniu Morskim

***Pełną propozycję na wakacje dwa tysiące piętnaście w Ustroniu Morskim można odszukać w serwisie lub wrocław hotele klikając na niżej umieszczone linki:- noclegi Krynica Morska- pensjonaty Krynica Morska (źródło)- agroturystyka Krynica