Zanim wyruszysz w góry

No i są. Wreszcie nadeszły. Długo wyczekiwane, planowane i wypatrywane. Pełne ciepła, morza, góry i fantastycznie wypełnionego czasu. Sezon wypoczynku i rozluźnienia, odejścia od codzienności i nijakości. Wizytujemy nasz ulubiony sklep górski i już pora wyjazdu. Ulubiona pora w roku – wakacje.

Co warto kupić

Piękno gór

Źródło: bestoutdoorphotos.com

Destynacji letnich wypraw jest ogromna liczba. W tym artykule zajmiemy się dokładniej jednym z nich – górom. W Polsce wakacje w górach są w modzie, ale o kilku rzeczach zwiedzający mają małą wiedzę. A głównie o tym, o czym nie wolno zapominać, przeszukując sklep górski przed udaniem się w drogę.

Najistotniejszym zakupem są naturalnie buty trekkingowe. W wyżyny nie wolno wyruszać w adidasach, czółenkach, butach na obcasach, sandałkach czy innym, przeznaczonym tylko do normalnego użytku po płaskim i łatwym terenie, obuwiu. Oczywiście jeżeli pragniemy się podjąć trudniejszego zadania, niż spokojne górskie szlaki, buty trekkingowe muszą zostać zamienione na buty wspinaczkowe. To muszę napisać mocno: groby są zapełnione ludźmi lekkomyślnymi, którzy poszli w tatry w złych butach.

Najpotrzebniejsze wyposażenie

Istotny jest też zakup poręcznego i ładownego plecaka, który zmieści odzież na zmianę, żywność, karimaty i inne elementy bagażu. Jeśli chodzi o marki, dobrym wyborem są plecaki Deuter.

Na szlak trzeba zabrać pewną komórkę z długo trzymającym akumulatorem, nieco dodatkowych baterii, latarkę, busolę i dokładne mapy szlaków górskich. Dobrze jest też nieść przy pasie krótkofalówkę, zestaw nawigacja satelitarna i aktualne numery do ratowników wysokościowych – takie akcesoria oferuje każdy porządny sklep turystyczny. Najczęściej brakuje czasu, by czekać na ich przylot, dlatego spakowanie apteczki turystycznej może uratować życie.Raczej nie muszę wam przypominać o pożywieniu (stare dobre konserwy) oraz o zapakowaniu ze sobą… po prostu rozsądku.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze

Górska wyprawa

Źródło: www.citypictures.net

Skoro już poruszamy zasady bezpieczeństwa w górach, kilka słów o tym temacie. Warto jest nie zapominać o dwóch rzeczach. Jedną z nich jest zakup ubezpieczenia. Bardzo często nawet gdy zachowamy zasady ostrożności może się nam przydarzyć nieszczęśliwe wydarzenie. Opłaty za leczenie mogą być wysokie i warto mieć to na uwadze. Po co do problemów ze zdrowiem dorzucać problemy z pieniędzmi? Lepiej nabyć ubezpieczenie i pozbyć się tego problemu.

Drugą ważną rzeczą jest zawsze informowanie kogoś o naszym celu wycieczki danego dnia przed wybyciem na szlak. Dzięki temu ktoś zauważy, że przykładowo nie ma nas i wezwie pomoc. W innym wypadku przez wiele dni ludzie w schronisku mogą nie wiedzieć co się dzieje, a przecież w momencie wypadków szybka pomoc jest konieczna.

Góry są niepowtarzalne, jednakże dobrze zadbać o to, by z takiej wyprawy wrócić cało i móc opowiedzieć o niej przyjaciołom. górski (odsyłam do tego serwisu)

Źródło: szostaki.pl