Urlop poza miastem

Planując urlop albo wyprawę na sobotę i niedzielę, warto wziąć pod uwagę wycieczkę w region Pilicy. rzeka ta to jeden z dopływów Wisły, wijący się przez centralną Polskę. Zwiedzając ten rejon opłaca się zostawić samochody i wsiąść na dwa kółka lub kajaki. Pilica ma powyżej 300 kilometrów i na znacznej części jej biegu wyśmienicie nadaje się na spływy, a wielkie obszary parków krajobrazowych zachęcają do rowerowych eskapad.

Pilica zjawiskowo wije się przez Zespół Nadpilicznych Parków Krajobrazowych, niebo dla fanów dziewiczej natury. Składa się on z trzech terenów – Przedborskiego, Sulejowskiego i Spalskiego Parku Krajobrazowego. Pierwszy z nich leży na granicy województw świętokrzyskiego i łódzkiego. Jest słynny z lasów pełnych dzikiej fauny i wielu chronionych roślin. W jego rejonie wytyczony został szlak Rekreacyjny rzeki Pilicy, idący od Piotrkowa Trybunalskiego aż do wsi Krzętów – zaktualizowany post na blogu o spływach kajakowych. Marszruta zahacza też o Sulejowski Park Krajobrazowy, leżący całkowicie w województwie łódzkim. W Parku tym znajduje się Zbiornik (demister producent) Sulejowski, perfekcyjny na wypoczynek na rowerach wodnych. Kolejny jest Spalski Park Krajobrazowy, który oprócz zapierającej dech w piersiach natury, zawiera liczne zabytkowe budowle. W Inowłodzi zobaczymy pozostałości twierdzy z XIV wieku, a w Studziannej można zwiedzić gotycki klasztor Filipinów. Cały krajobraz usiany jest starymi folwarkami i młynami.

Nad Pilicą wyznaczonych jest kilka tras, na które poleca się zabrać kajaki.

Czy wiesz, gdzie również można znaleźć podobne wiadomości? Jeżeli nie, to wejdź na ten odnośnik i zerknij na treść (https://www.surfpoint.pl/wiadomosci/jak-nauczyc-sie-plywac-windsurfingu) opublikowanego tam materiału.

Warka – Białobrzegi, Warka – Przybyszew, Maluszyn – Chałupy i Chałupy – Łęg Ręczyńskich zaliczają się do najbardziej malowniczych spływów, jakie oferuje Pilica. Spływ tą rzeką jest nietrudny i nadaje się dla całej rodziny – zobacz tu. Proponowane są zwykle wycieczki weekendowe z noclegami na trasie, ale rekomenduje się też spędzenie dłuższego czasu, podróżując kajakiem przez wszystkie trzy nadpilickie parki krajobrazowe.