Winoturystyka w Polsce jest coraz mocniej popularna.

Wino to produkt alkoholowy otrzymywany w wyniku częściowej lub całkowitej fermentacji alkoholowej ze świeżych winogron (miażdżonych lub nie) lub z moszczu gronowego. Z winem wiąże się pojęcie enoturystki. ENOTURYSTYKA polega na zwiedzaniu regionów związanych z uprawą winnych latorośli oraz miejsc gdzie produkuje się wino, i uczestniczenie w zabawach i festynach związanych z tym alkoholem.

wino i ser

Źródło: http://www.flickr.com

Enoturystykę najlepiej uprawiać jesienną porą. Wtedy to liczne winnice organizują prezentacje, degustacje i festyny winiarskie. ,,Winny” turysta jest zainteresowany nie tylko, tego w jaki sposób jego ulubiony trunek smakuje, ale przede wszystkim – jak powstaje.

Pasjonuje Cię tego rodzaju problematyka? Jeżeli tak, to zobacz polecane info podobnych postów, ponieważ one zapewne również okażą się godne Twojej uwagi.

W programie każdej szanującej się wycieczki jest też zatem oglądanie krzewów z mini wykładem na temat ich hodowli oraz szczepów.

Enoturystyka ma charakter:

– rekreacyjny – gdy motywem wyjazdu jest chęć spędzenia czasu za miastem, na łonie natury;
– poznawczy – turyści pragną zdobyć wiedzę z dziedziny uprawy winorośli, produkcji wina i kultury winiarskiej;
– kulturowy – związana jest z długą tradycją produkcji wina, szczególnie na Starym Kontynencie;
– kulinarny – wino, będąc trunkiem charakteryzującym dany region powiązany jest z jedzeniem i regionalnymi specjałami.

Enoturystyka to jedna z najpopularniejszych form wypoczynku w ostatnich latach.
Rynek win w naszym kraju z roku na rok rozwija się coraz prężniej, i chociaż ciężko będzie nam kiedykolwiek dogonić takie potęgi winiarskie jak Francja, Włochy czy chociażby Austria, nie zmienia to faktu, że na terenie Polski nieustannie przybywa miejsc uprawy winorośli. Więcej na ten temat: ciekawa strona z zakresu enoturystyki.

W Polsce winnice zajmują około 1000 ha. Wyróżnia się tutaj trzy podstawowe regiony uprawy winorośli. Pierwszym regionem jest zachodnia i południowo-zachodnia część kraju, z silnymi oddziaływaniami klimatu morskiego i z rzadko występującymi zimami poniżej temperatury -20 st. C. Drugim obszarem jest południowa i południowo-wschodnia część naszego kraju, z większymi wpływami klimatu kontynentalnego i z częściej występującymi zimami o temperaturach poniżej -20 st. C, umożliwiające uprawę odporniejszych odmian winorośli oraz mixu odmian. Do ostatniego regionu, zalicza się pozostała część naszego kraju, gdzie możliwa jest tylko uprawa amatorska. W naszym kraju największe skupisko winnic znajduje się na terenie województwa lubuskiego.

Czerwone wino

Autor: CCFoodTravel.com
Źródło: http://www.flickr.com

Oprócz tego dobre warunki naturalne do enoturystyki w Polsce występują na Nizinie Śląskiej, w Sudetach, Małopolsce, W Karpatach oraz Wyżynie Lubelskiej. Amatorska uprawa możliwa jest w całej Polsce. Nawet na Suwałkach otworzono winnicę specjalizującą się w uprawach win „klimatu chłodnego”. Korzysta ona z sadzonek odmian o większej odporności na ekstrema pogodowe. Takie winnice jednak wymagają dużo więcej poświęcenia i pracy, a o smaczne wina z nich dużo trudniej…