Wiedza to potęgi klucz – wiekowa zasada, która stale się sprawdza. Dzięki wiedzy lepiej sobie radzimy w życiu

Są tacy ludzie, którzy łakną wiedzy, mogli by ją jeść o każdej porze dnia i nocy. Wiedza bowiem ogromnie wzbogaca, kreuje w naszej głowie nowe pomysły, koncepcje, otwiera nasze umysły, na to, co jest ważne i istotne. Gdy mamy w sobie wrażliwość, którą osiągnęliśmy z pomocą wiedzy, to łatwiej odszukać nam najlepsze wyjście z wielu sytuacji. Są ludzie, którzy myślą, że nie opłaca się uczyć czy poszerzać horyzontów, bo to „mąci w głowie”. To całkowita nieprawda.

w bibliotece

Autor: Kelvin
Źródło: http://www.flickr.com
Są też ludzie twierdzący, że osoby przyswajające nowe wiadomości niekiedy miewają problemy natury emocjonalnej. Oczywiście, przecież w każdej grupie ludzi, u różnych osób, z różnych krajów takie sytuacje mają miejsce. I u ludzi bardzo inteligentnych i tych nieco ograniczonych. Być może objawy tego są inne, to też przecież zależy od charakteru, wychowania, otoczenia i wielu, wielu innych okoliczności, więc nie powinniśmy roztrząsać tej kwestii.

Takie gadanie jest bezsensowne, ponieważ książki się czyta z tego względu, że się je lubi (interesujące propozycje: zerknij tu). Podobnie, gdy wybywamy do kina czy teatru to dlatego, że pragniemy zobaczyć coś ciekawego, coś co nas wzbogaci. Są to więc wyjątkowo istotne sprawy dla rozwoju emocjonalnego i intelektualnego. Kto twierdzi inaczej, z tym nie warto dyskutować. To tak jakby chcieć przekonać człowieka na „tak”, choć on zawsze twierdził, że „nie”. Tak długo robił to, aż jego nazwisko zmieniło się na „nie”. To niezobowiązująca przenośnia, ale tylko pokazująca do czego prowadzi nas ślepa wiara we własne, bardzo trwale ugruntowane przesądy i opinie. Nie jest to zbytnio obiektywne ani racjonalne, lecz wygłaszane na prawo i lewo.

Dla ludzi, którzy lubią przyswajać nową wiedzę takie osoby też są interesującym materiałem do analizy, na przykład – literatura o naukach technicznych. Zamiast krytykować ich dobrze im się przyjrzeć, dlaczego są tacy, co stoi za ich postępowaniem i tak dalej. Czasami takiej wiedzy nie odnajdziemy w księgarni, tylko obserwacja tutaj odgrywa pewnąsensowną rolę.

Omawiana sugestia okazała się dla Ciebie użyteczna? W takim razie sprawdź oprócz tego inne podobne artykuły i przeczytaj więcej wskazówek.

Tak więc zdobywanie wiedzy to nie tylko czytanie książek, lecz także obserwacja, własna empiryczność, ogarnianie życia zawsze i wszędzie, ze wszystkimi wadami zaletami.