Weekend poza Warszawą

Rozejrzyjcie się dookoła! Tak można zwrócić się do warszawiaków, którzy entuzjastycznie odwiedzają Zakopane i Bałtyk, a omijają pełne atrakcji Mazowsze. A bez wątpienia jest tam wiele do zobaczenia!

Autor: krakow4u.pl
Kawałek na zachód od stolicy rozciąga się Kampinoski Park Narodowy, ogromny rezerwat natury. Chodząc po tamtejszych leśnych gęstwinach, można podziwiać nietkniętą faunę i florę. Warto odwiedzić cmentarz w Palmirach, leżących w sercu Puszczy, gdzie podczas II Wojny Światowej hitlerowcy zamordowali elitę naszego państwa. Ważnym punktem wycieczki powinna być też wizyta w Żelazowej Woli, miejscowości narodzin Fryderyka Chopina. Jadąc dalej na zachód, dotrzemy do Płocka. Tu mieszczą się wyjątkowo ważne zabytki Mazowsza, w tym katedra, w której pochowani są Władysław Herman i Bolesława Krzywousty. Zaleca się też wyprawę w rejon Zespółu Nadpilicznych parków Krajobrazowych, gdzie pięknie wije się Pilica oferująca spływy kajakowe Pilicą.

W północnych stronach województwa jest położonych parę miejsc wartych odwiedzin. Przede wszystkim Ostrołęka, ważny ośrodek Kurpiów.

Jeśli chcesz zgłębić więcej, doczytaj informacje opublikowane na następnej stronie – tam przygotowaliśmy na Ciebie uzupełniające wpisy.

Funkcjonuje tu wysoko rozwinięta agroturystyka. Jeśli interesuje kogoś agroturystyka Mazowieckie znane jest z gościnności miejscowych.

Jeżeli chcesz wyszukać artykuły na ten temat, to przejdź tam (https://www.spijtanio.eu/kwatery-pracownicze-dabrowa-gornicza) i przejrzyj pozostałe informacje odnośnie podnoszonego zagadnienia.

Region słynie też z festiwali i festynów, w czasie których można poznać bliżej kurpiowską kulturę. Niedaleko leżą Opinogóra, w której jest muzeum Romantyzmu w starym pałacyku Krasińskich i Pułtusk, zwany Wenecją Mazowsza.

Autor: MOMKAY

Na południe od Warszawy jest Radom, miasto mimo pozorów ani trochę nie nudne. Do zobaczenia jest tu kilka zabytków, dla przykładu świątynia św. Wacława czy liczące ponad tysiąc lat pozostałości Grodziska Piotrówka. Zwiedzając południowe Mazowsze, obowiązkowo należy odwiedzić Czarnolas Jana Kochanowskiego i zabytkową Iłżę. W niej regularnie odbywają się turnieje średniowieczne.

I w końcu wschód. Tu leżą Siedlce, z XVIII wiecznym Pałacem Ogińskich i wspaniałym parkiem miejskim. Zaraz obok trafimy na Węgrów, gdzie zafascynować wszystkich powinno sławne zwierciadło Twardowskiego, do podziwiania na zakrystii kościoła Wniebowzięcia NMP.