Wakeboarding – czyli sport wodny dla odważnych

Wakeboard jest połączeniem snowboardingu, surfingu oraz nart wodnych. Każdy z amatorów wymienionych dyscyplin powinien więc spróbować swoich sił na wyciągu wakeboardingowym, a bez wątpienia nie będzie zawiedziony.

jezioro

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Tak samo jak narty wodne, identycznie i wakeboard opiera się na płynięciu po powierzchni wody na desce wakeboardingowej. W takiej sytuacji jednakże deska jest jedna, zupełnie jak przy snowboardingu. Zależnie od zdolności pływaka (wakeboarder’a) sport ten może być niezwykle spektakularny. Do holowania wakeboardera wykorzystać można łódź motorową lub wyciąg. W Polsce funkcjonuje już kilka doskonale działających ośrodków wodnych posiadających na wyposażeniu wyciąg do wakeboardingu. Wakeboard to sport, który można praktykować tak samo na wodach jeziora, jak i na morzu.

Debiutujący wakeboarder powinien jednakże zdecydowanie zacząć od jeziora, albo sztucznego akwenu przygotowanego planowo pod takie sporty. Woda (jonizatory wody alkalicznej) na jeziorze jest bardziej do przewidzenia, a fale mniej okazałe. Dopiero wówczas, gdy przyswoimy już pewne umiejętności można sprawdzić się z morską falą.

Morze, Jantar

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu

By zapoczątkować swoją przygodę z wakeboardingiem należy zakupić właściwy sprzęt, czyli przede wszystkim frapuje nas deska i buty wakeboard. Nie oznacza to, że jesteśmy zobligowani od razu kupić wszystko na własność. Na początek wystarczy wypożyczyć, a potem, jeżeli już nabierzemy pewności, że jest to sport dla nas możemy pomyśleć o zakupie własnego. Zazwyczaj przytoczone już ośrodki wodne posiadają wypożyczalnie sprzętu. Koszty kompletów do wakeboardingu są rozmaite. Zależnie od tego, czy zdecydujemy się nabyć sprzęt nowy, czy z drugiej ręki stracimy na zakupy odpowiednio od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Jeśli w przeszłości nie przytrafiło nam się mieć na nogach narty wodne albo spróbować swoich sił na desce snowboardowej lub surfingowej i nie czujemy się zbyt pewnie na samodzielną naukę, możemy zapisać się na kurs wakeboardingu. Nauka da nam szansę w bezpieczny sposób, pod nadzorem instruktora zaznajomić się z fundamentalnymi zasadami tego sportu oraz nauczyć bazowych trików.