Jak dobrać właściwe buty trekkingowe?

Należyte obuwie trekkingowe to podstawowy sprzęt każdego turysty górskiego. Nie jest je bezproblemowo wybrać, przede wszystkim kiedy to weźmiemy pod atencję mnogość fasonów, przeróżne wielkości, materiały i rodzaje podeszwy. Powinny być właściwe do wykorzystania zarówno w okresie letnim jak i zimową porą. Ważne znaczenie ma wygoda używania. Jak więc wybrać te właściwe?

Sudety, góry

Autor: Katarzyna Matylla
Źródło: http://www.flickr.com
Decydując się na kupno tego typu butów na początku powinno się ustalić, w jakich masach górskich będziemy ich używać. Czy będą to zwłaszcza niskie góry typu Beskidy, czy też wysokie jak Tatry czy Alpy, czy będziemy stosować je głównie latem, czy też szukamy butów uniwersalnych, na wszelką pogodę i porę roku – buty turystyczne. Wybierając się w niższe góry, z przewagą piaszczystego podłoża wystarczą niskie buty górskie, które nie zakrywają kostki. Mają one stosowną podeszwę, nieprzemakalność, są użyteczne, ale nie zachowują kostki. Są lekkie i przewiewne. Na trudniejsze szlaki z dominacją skalnego podłoża wybierzmy ich wysokie odpowiedniki , jakie ochraniają kostkę.

To nie końcówka interesujących artykułów. Czujesz chęć na kolejne? Więc zostawiam tutaj mój link do świeżej witryny. Czytaj bez ograniczeń.

Takie buty mają najczęściej twarde podeszwy, przez które z trudem wyczuć podłoże, skały itp. Na wypady ekstremalne, np. w Alpy lub wspinaczki po lodowcu, wybierzemy buty górskie ,które posiadają wzmocnienia, gruby gumowy otok, do którego jest dozwolone przypiąć raki automatyczne. Trzeba jednak pamiętać, że są zbyt pancerne do podróży w Beskidy czy Tatry. Nie nadają się do tego zbyt. Ważkim szczegółem wyboru obuwia trekkingowego jest ich odporność na wodę i przewiewność. Wiemy przecież, że pogoda jest niestabilna i w żadnym wypadku nie wiemy czego możemy się spodziewać na trasie. W tej materii mamy w rzeczywistości rozległy wybór, od banalnych membran po specjalistyczne. Buty, które nie oferują membrany, niejednokrotnie oddychają lepiej, ale przemakają. Wolno je zaimpregnować dodatkowym preparatem. Podstawowymi materiałami, z których są tworzone buty górskie są: skóra licowa, nubuk albo zamsz. Powinno się zwrócić nacisk, by na cholewce znajdowało się jak najmniej szwów. Najlepsze, najbardziej wodoszczelne i oddychające są buty w zupełności zrobione ze skóry licowej. Wartości wahają się od kilkudziesięciu do nieraz kilku tysięcy złotych, wszystko zależy od typu stworzenia i stopnia bezpieczeństwa obuwia.

kliknij

Autor: Jeremy Bronson
Źródło: http://www.flickr.com
Pamiętajmy, że kongruentne buty trekkingowe powinny oszczędzać nasze palce w trakcie schodzenia, a także na wypadek najścia o kamień. W tym celu używane są wzmocnienia w frontowej części buta, wielokrotnie w postaci gumowej otoczki, nie tylko z przodu, ale i wokół cholewki. Na rynku jest gigantyczny wybór takiego obuwia, wskutek tego na pewno każdy człowiek znajdzie coś dla siebie, czy to początkujący wędrownik, czy też fachowy.