Rodzinne wakacje w Tatrach

Tatry są najwyższymi rodzimymi górami. Na tle Karpat, których są częścią, charakteryzują się cechami typowo alpejskimi, co obrazuje się piętrowym układem skupisk roślinnych. Średnia wysokość tatrzańskich szczytów to ok. 2300 m, rozciągłość łańcucha w linii prostej – około pięćdziesiąt trzy kilometry, natomiast szerokość sięga trzydziestu kilometrów sprawiając z nich miejsce z chęcią wybierane na wypoczynek dwa tysiące czternaście.

tatry szczyty

Autor: Samuel Kimlicka
Źródło: http://www.flickr.com
Tatry zupełnie objęte są ochroną w postaci Tatrzańskiego Parku Narodowego. Przybrzeża potoków i wyjścia wielkich dolin tatrzańskich, czyli najniższe strefy gór, porastają lasy liściaste rodzaju łęgowego i lasy bukowe z domieszką jodły. Troszeczkę wyższej rosną bory świerkowe i jodłowe, etapowo przechodzące w kosodrzewinę, a później w hale, czyli łąki wykorzystywane do wypasu owiec.

Tatry są za bardzo niskie i mają zbytnio strome zbocza, ażeby mogły tam być lodowce (więcej o tym tu). Pozostałością po plejstocenie jest około 200 jezior barwnie położonych w górskich wgłębieniach. Najładniejszym tatrzańskim jeziorem jest Morskie Oko, nad którym zbudowano przepiękne schronisko. Wiedzie stąd szlak na najwyższy polski szczyt – Rysy (dwa tysiące czterysta dziewięćdziesiąt dziewięć metrów nad poziomem morza), który jest przeznaczony tylko dla doświadczonych taterników. Ażeby móc wyobrazić sobie dawny charakter Tatr, trzeba wybrać się na wędrówkę do Doliny Kościeliskiej, gdzie stoją stare, pasterskie szałasy, a bacowie pasą stadka owiec. Boczne dolinki i wąwozy kryją wejścia do jaskiń i pieczar, pośród których parę uprzystępnionych jest do zwiedzania. Jedną z najbardziej atrakcyjnych jest Jaskinia Mroźna, w której można podziwić cudownie oświetlone, rozmaite formy naciekowe. Obejrzeć można również Jaskinię Mylną oraz Smoczą Jamę w Wąwozie Kraków.

Ze względu na wprowadzenie całkowitej ochrony na terenie Tatrzańskiego P. N., można się po nim poruszać tylko na piechotę albo na nartach. Sieć szlaków pieszych, schronisk i wyciągów narciarskich jest tutaj fantastycznie rozwinięta. Tatry można okrążyć rowerem. Szlak liczy około dwieście trzydzieści kilometrów i ma do zaproponowania niezapomniane panoramy na góry. Ogromną atrakcją Tatr jest kolej linowa z Zakopanego na Kasprowy Wierch i zespoły wyciągów w dolinach Goryczkowej i na Hali Gąsienicowej. Dają one szansę podziwiania tych majestatycznych gór z lotu ptaka. Na Kasprowym Wierchu jest najwyżej położone polskie obserwatorium meteorologiczne. Trzeba także zdobyć Giewont, którego również roztacza się bajeczna panorama Tatr.

Jeśli nie chcesz, żeby umknęły Ci inne analogiczne wiadomości tyczące się omawianego tu zagadnienia, to kliknij i więcej znajdziesz tutaj (http://www.skalnik.pl/sprzet-turystyczny/plecaki/the-north-face).

Należy powiedzieć, iż Tatry są kolebką polskiej turystyki, narciarstwa i alpinizmu. Od ponad 300 lat są one celem wypraw najwybitniejszych Polaków (odkryj więcej).

Główną miejscowością turystyczną Tatr jest Zakopane, nazywane zimową stolicą Polski. Cudownie położone u podnóża Tatr miasteczko łączy w sobie tradycyjny góralski folklor oraz współczesne atrakcje czekające na przyjeżdżających tu tłumnie turystów.Do najstarszych zabytków Zakopanego należą: drewniany kościół świętego Klemensa i sąsiadujący z nim cmentarz na Pęksowym Brzyzku. Wnętrze świątyni kryje stare ludowe rzeźby i sceny z drogi krzyżowej stworzone na szkle. Na cmentarzu jest wiele zabytkowych nagrobków, pośród których parę upamiętnia zasłużone osoby, m.in. Stanisława Witkiewicza i Kornela Makuszyńskiego. W trakcie spaceru ulicą Kościeliską warto przyjrzeć się chatom góralskim, które liczą sobie nawet do 150 lat.

Chodź tu oraz zobacz dodatkowe informacje w kontekście niniejszego postu. Przeczytasz tam zbliżone publikacje, które niewątpliwie Cię będą ekscytować!

Willa „Koliba” to najstarsza willa zbudowana w stylu zakopiańskim przez Stanisława Witkiewicza. Obecnie mieści się w niej Muzeum Stylu Zakopiańskiego. Największym deptakiem Zakopanego są Krupówki – ulica, przy której znajdują się liczne kawiarnie, restauracje i sklepy. Przy Krupówkach znajduje się także kościół Św. Rodziny.

Punktem obowiązkowym w trakcie pobytu w Zakopanem jest wejście na Gubałówkę, skąd roztacza się rewelacyjna panorama na położone u jej stóp miasteczko. Do Zakopanego należy wybrać się w sierpniu, kiedy ma miejsce tu Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Z kulturą regionalną Tatr powiązana jest produkcja tradycyjnych wyrobów: ser owczy „oscypek” i „bunc”, a także buty „kierpce” i kamizelki z owczych skór.