Propozycja agroturystyki górskiej

Propozycji agroturystyki pokazało się w ostatnim czasie coraz to sporzej. Częstokroć gospodarstwa oferujące taki odpoczynek w lecie czy w zimie prowadzą równocześnie gospodarstwo ekologiczne. Taki właśnie wariant wybrałam swego czasu z mężem.

Beskid niski

Autor: Szymon Nitka
Źródło: http://www.flickr.com
Od szesnastu już lat posiadamy przy naszej ekologicznej farmie agroturystykę. Znajduje się on w bajecznie umiejscowionej małej miejscowości w Beskidzie Małym. W związku z tym możemy zaproponować Państwu wypoczynek – inne wątki tutaj – nie byle jaki, ponieważ jest to wypoczynek w górach. Co to znaczy? To, że prócz świeżuteńkich, ekologicznych jarzyn jak też czereśni w letnim czasie, mogą Państwo sycić się świeżym, krystalicznie czystym górskim tlenem. Wypoczynek – noclegi w centrum miasta – w górach (zapraszam do lektury) może również być związany z połowem pstrągów w przejrzystym strumieniu albo też z górskimi wypadami. Są tutaj w Beskidach bardzo dobrze oznaczone szlaki o rozmaitych stopniach trudności.

Każdy łazik może wybrać trasę podług swoich możności i sił. Zimą wypoczynek w górach to na pewno białe szaleństwo na śniegowych stokach. Możemy zdecydować się na zjazdy na nartach, snowboard, dzieciaki często decydują się na saneczki. Organizujemy również kuligi oraz biesiady przy ogniu, a latem rower – rowerowe trasy w Górach Izerskich.

beskidy

Autor: Szymon Nitka
Źródło: http://www.flickr.com
Po śniegowych szaleństwach w surowy, zimowy dzionek można wygrzać ciało w saunie parowej czy fińskiej co kto woli. Można również skorzystać z lamp solarnych, groty z soli lub też basenów w naszym centrum odnowy biologicznej. Zwierzęta których hodowlą zajmujemy się to: dwie kózki, czternaście kur do tego kogutek. Mąż jest hodowcą pszczół, więc za siedliskiem mamy też sześć uli. Możemy wobec tego zaoferować Państwu świeżutkie wiejskie artykuły z własnego eko gospodarstwa: kozie mleczko, miodek z prywatnej pasieki, jajeczka – sprawdź noclegi w Górach Izerskich. Moją specjalizacją jeśli idzie o wypieki są torciki wypieczone z jajeczek od kur z naszej fermy oczywiście.

Nasi urlopowicze każdorazowo częstowani są torcikiem czekoladowym. Spośród regionalnych dań możemy naszym urlopowiczom zaproponować tak zwane prażonki, jadło drwala jak też węgierskie jedzenie nader często tutaj przygotowane – Bogracz. Prażonki są przyrządzane w do tego celu poświęconym żeliwnym garnku wiszącym nad ogniskiem (opcjonalnie w piekarniku) z kartofli, liści kapusty i karkówki. Do tego przyprawy, tymianek, kmin itp.. Placki po zbójnicku zaś to inne określenie placków ziemniaczanych po Węgiersku. Są to placki ziemniaczane polane gulaszem z mięsa, papryką, pieczarkami, posypane potartym serem. Bogracz natomiast jest rodzajem gulaszu. Zapraszamy na wypoczynek w górach!