Podstawowe elementy wyposażenia na zimowe wycieczki po górach, co warto mieć wtedy ze sobą.

Wycieczki zimowe po górskich szlakach to wspaniałe przeżycie, lecz czasami mogą się przerodzić w spore zagrożenie życia. Wielu ludzi lekceważy to nieco, i niektórzy zapłacili za to wysoką cenę. Nawet latem, w słonecznym dniu trafić się może lokalne załamanie pogody, warunki potrafią się bowiem zmieniać z godziny na godzinę.

detektor lawinowy

Autor: tsuru_g4
Źródło: http://www.flickr.com
I nawet na jednodniowy wypad trzeba ubrać dobre buty, zabrać ze sobą coś ciepłego i pelerynę przeciwdeszczową, a także sprawny telefon, mapę albo kompas. Zima jest okresem dużo bardziej wymagającym do górskich wycieczek, a co się z tym wiąże znacznie bardziej niebezpiecznym. Szlaki mogą być pokryte grubą warstwą lodu oraz śniegu, wiatr i mróz powodują szybkie wychłodzenie organizmu, a śnieg i mgła mogą w dużym stopniu zaburzyć orientacje w terenie. Z tego też powodu każde wyjście w zimie musi być od początku do końca dokładnie zaplanowane, trzeba zebrać całe potrzebne wyposażenie, bo od tego, co będzie się ze sobą miało może nawet zależeć życie tych, którzy wyjdą w góry.

Jedną z najistotniejszych rzeczy na takie wyjście jest porządne obuwie i odzież. Obrania muszą być nieprzemakalne i odpowiednio chroniące przed zimnem, nawet na krótki wypad warto zabrać podstawowy zestaw, jaki niekiedy nawet ocalić życie. Bardzo dobrym wyborem są na przykład wyroby firmy the north face, w ubraniach tego producenta chodzą setki miłośników górskich wędrówek i jeszcze nigdy one nikogo nie zawiodły.

Jeśli trasa będzie przebiegała w miejscu, w którym leży dużo śniegu, to niezbędnym wyposażeniem muszą być detektory lawinowe.

Podobnie interesujący artykuł przeczytasz pod tym odnośnikiem (https://www.saladlaciebie.com/sale-weselne/rumia/restauracja-tequila.html) – przekonasz się, że jest niezwykle wciągający, zatem przeczytaj go.

Po przysypaniu przez lawinę człowiek przeżyje nawet kilkanaście minut, bez detektora szanse na odnalezienie pod tonami śniegu są bardzo niewielkie. W plecaku obowiązkowo powinien się także znaleźć prowiant i termos z gorącą herbatą.

W chłodnej atmosferze organizm dużo szybciej będzie zużywał kalorie, więc konieczne jest jej uzupełnianie w razie potrzeby, tak aby nie spowodować osłabienia organizmu. Jeżeli się tych wszystkich rzeczy będzie pilnować, to nawet wycieczki zimą na szlak będą bezpieczne.