Podstawowe elementy wyposażenia na zimowe wycieczki po górach, co warto mieć wtedy ze sobą.

Wycieczki zimowe po górskich szlakach to wspaniałe przeżycie, lecz czasami mogą się przerodzić w spore zagrożenie życia. Wielu ludzi lekceważy to nieco, i niektórzy zapłacili za to wysoką cenę. Nawet latem, w słonecznym dniu trafić się może lokalne załamanie pogody, warunki potrafią się bowiem zmieniać z godziny na godzinę.

detektor lawinowy

Autor: tsuru_g4
Źródło: http://www.flickr.com
I nawet na jednodniowy wypad trzeba ubrać dobre buty, zabrać ze sobą coś ciepłego i pelerynę przeciwdeszczową, a także sprawny telefon, mapę albo kompas. Zima jest okresem dużo bardziej wymagającym do górskich wycieczek, a co się z tym wiąże znacznie bardziej niebezpiecznym.

Jeśli zainteresował Cię nasz wpis, to do zweryfikowania są nowe wątki na stronie, którą stworzyliśmy pod podanym linkiem.

Szlaki mogą być pokryte grubą warstwą lodu oraz śniegu, wiatr i mróz powodują szybkie wychłodzenie organizmu, a śnieg i mgła mogą w dużym stopniu zaburzyć orientacje w terenie. Z tego też powodu każde wyjście w zimie musi być od początku do końca dokładnie zaplanowane, trzeba zebrać całe potrzebne wyposażenie, bo od tego, co będzie się ze sobą miało może nawet zależeć życie tych, którzy wyjdą w góry.

Jedną z najistotniejszych rzeczy na takie wyjście jest porządne obuwie i odzież. Obrania muszą być nieprzemakalne i odpowiednio chroniące przed zimnem, nawet na krótki wypad warto zabrać podstawowy zestaw, jaki niekiedy nawet ocalić życie. Bardzo dobrym wyborem są na przykład wyroby firmy the north face, w ubraniach tego producenta chodzą setki miłośników górskich wędrówek i jeszcze nigdy one nikogo nie zawiodły.

Jeśli trasa będzie przebiegała w miejscu, w którym leży dużo śniegu, to niezbędnym wyposażeniem muszą być detektory lawinowe. Po przysypaniu przez lawinę człowiek przeżyje nawet kilkanaście minut, bez detektora szanse na odnalezienie pod tonami śniegu są bardzo niewielkie. W plecaku obowiązkowo powinien się także znaleźć prowiant i termos z gorącą herbatą.

W chłodnej atmosferze organizm dużo szybciej będzie zużywał kalorie, więc konieczne jest jej uzupełnianie w razie potrzeby, tak aby nie spowodować osłabienia organizmu. Jeżeli się tych wszystkich rzeczy będzie pilnować, to nawet wycieczki zimą na szlak będą bezpieczne.