Zanim dla rowerzystów nadejdzie wiosna

Podczas nudnych zimowych miesięcy marzmy o chwili, gdy wreszcie wybierzemy się na wycieczkę rowerową. Pamiętajmy, że nudne zimowe dni to najlepszy czas na rozpoczęcie przygotowań do sezonu. Warto odwiedzić sklep rowerowy, by zaopatrzyć się w zużyte części, środki do czyszczenia i konserwacji roweru, oleje, smary lub inne akcesoria, gdyż właśnie wtedy możemy liczyć na dużo niższe ceny. Warto zakupić profesjonalny kask, gdyż może uchronić nas przed poważnym wypadkiem. Jeśli mamy dzieci, zadbajmy o ich prawidłowe przewożenie.

Bardzo istotny odpowiedni strój, który zabezpieczy nas przez zimnem i sprawi, że jazda będzie wygodna. Najpierw jednak nasz rower trzeba dokładnie umyć i poddać konserwacji. Jeśli wyczyściliśmy rower po minionym sezonie, a potem wstawiliśmy go w pozbawione wilgoci, zabezpieczone przed mrozem miejsce, mamy sporo problemów z głowy.

rama rowerowa

Autor: Russ
Źródło: http://www.flickr.com

zgubne dla roweru jest przechowywanie go np. na balkonie.

Rowerowa toaleta

Podczas mycia i konserwacji naszego pojazdy pomocne okażą się niektóre akcesoria rowerowe. Warto zakupić specjalny komplet szczotek, osobnych do czyszczenia ramy i kół, a osobnych do układu napędowego. Mają krótsze włosie o odpowiedniej twardości, które nie uszkodzi farby i ułatwi dotarcie w niedostępne miejsca. Po usunięciu szczotką brudu myjemy rower w wannie, szorując szczotką i wodą z płynem do mycia naczyń wszystkie elementy oprócz koronek wielotrybu i polewamy wodą. Następnie pozostawiamy pojazd w wannie, by spłynęła z niego woda, a na końcu wycieramy go suchą szmatką. Oddzielnie czyścimy łańcuch – możemy albo zdemontować go i włożyć do szklanego pojemnika ze specjalnym środkiem, albo użyć do tego maszynki do czyszczenia łańcucha. Przerzutki wyczyścimy szczoteczką z krótkim włosem – początkującym majsterkowiczom, nie polecamy ich rozkręcania – lepiej zostawić to pracownikowi serwisu.

Kontrolujemy stan techniczny

Gdy nasz pojazd został umyty i wysuszony, możemy rozpocząć jego oględziny by sprawdzić, jakie części rowerowe trzeba wymienić. Na początku sprawdzamy stan opon oraz hamulców, które gwarantują nasze bezpieczeństwo. Linki od hamulców i przerzutek nie mogą być urwane lub powyginane. Klocki hamulcowe powinny dochodzić w równym stopniu do obręczy, nie spadać ani nie blokować koła. Stopień ich amortyzacji łatwo sprawdzić po tym, czy zauważalny jest fabryczny wzorek na klocku. Kontrolujemy, czy dokręcona jest kierownica, siodełko oraz czy łańcuch naszego pojazdu nie zardzewiał i nie posiada zbyt dużego luzu. Najwłaściwiej stosować zasadę, że łańcuch trzeba wymienić co 1500-2000 km, sprawdzając podczas wizyty w serwisie przerzutki. Wreszcie, gdy rower stojak spirala dobrze wyschnie, powinniśmy nasmarować łańcuch, linki od hamulców i przerzutek, łożyska kierownicy oraz ramiona amortyzatora.

zębatka w rowerze

Autor: beth h
Źródło: http://www.flickr.com

Należy bezwzględnie stosować do tego specjalne oleje i smary, które zakupimy, odwiedzając sklep rowerowy.

Dodatkowe akcesoria rowerowe

Obecnie konieczne do transportu dzieci są foteliki rowerowe – na rynku mamy do wyboru ich bogaty asortyment. Możemy nabyć standardowy fotelik montowany za siodełkiem rowerzysty (wersje do 15 i do 22 kg) lub mocowany na ramie (do 15 kg), który zapewnia lepszy kontakt z naszą pociechą. Alternatywą dla fotelików jest przyczepka lub rowero-wózek, które znakomicie chronią naszą pociechę przed warunkami atmosferycznymi.

Musisz odnaleźć inne tego typu źródła? Kliknij ten odnośnik – więcej zobaczysz w tekście, który analizuje analogiczne kwestie.

Zajmują jednak dużo miejsca i są stosunkowo drogie. Odzież rowerowa to kolejne zagadnienie, które wbrew pozorom jest atrakcyjny nie tylko dla pań. specjalna odzież zagwarantuje nam ciepło oraz wygodę jazdy, jest lekka, wielowarstwowa i atrakcyjna wizualnie –>–> sklep . Bielizna wykonana z syntetyków takich jak Thermolite czy Coolmax umożliwia naszej skórze wymianę powietrza, a zarazem gwarantuje ciepło. Warto nabyć bluzę typu Polatec – w specjalistycznych sklepach mamy do wyboru ich różne grubości. Spodnie z lycry wyposażone w specjalną wkładkę w kroku ochronią nas przed otarciami i zamortyzują wstrząsy, a kurtka kolarska np. z GoreTexu z wydłużonym tyłem zabezpieczy nas dzięki rzepom i gumkom przed wiatrem. Tak przygotowani do sezonu, możemy bez obaw czekać na wiosnę.