Dlaczego warto wybrać się w Bory Tucholskie?

Sekret wyjątkowej w skali kraju czystości, jaką cechują się Bory Tucholskie tkwi w ich lokalizacji. Obszar tucholskich lasów oddalony jest od dużych miast i zakładów przemysłowych, co czyni z niego perfekcyjne miejsce na wypoczynek 2014. Środowisko naturalne nie zostało tu zdegradowane, a unikalne gatunki roślin i porostów miały korzystne warunki do rozwoju.

bieszczady agroturystyka

Autor: Szymon Nitka
Źródło: www.flickr.com
Bory Tucholskie spanie (więcej w temacie) słyną z najczystszych wód w naszym kraju. Największą chlubą tej krainy jest Struga Siedmiu Jezior – strumień o krystalicznych wodach łączący śródleśne jeziorka z Jeziorem Charzykowskim. Przyroda ożywiona skupiona wkoło jeziora jest bardzo zróżnicowana.

Przedstawiany wątek ukazuje bardzo ciekawe tematy – jeżeli chcesz zobaczyć zbliżony materiał, sprawdź śmiało to źródło (https://calus-p.pl/117-pozostale).

Mieszkają tutaj m. in. nieczęsto spotykane w naszym kraju kaczki – gągoły i nurogęsi, a także zimorodki.

Wyjątkowością Borów Tucholskich jest specyficzna lobelia jeziorna, rosnąca w najbardziej czystych tucholskich zbiornikach wodnych: jeziorach Wielkie i Małe Gacno, Nierybno i Głuche. Ma ona osobliwe wymagania siedliskowe i występuje tylko w stu pięćdziesięciu jeziorach Pojezierza Pomorskiego, określanych jeziorami lobeliowymi. Cennym gatunkiem są też porosty, które również pojawiają się tylko w niezwykle czystym środowisku. Wielu z pewnością zadziwi fakt, że w głębi rezerwatu występują gatunki z czasów ostatniego zlodowacenia sprzed dziesięciu tysięcy lat.

W ostępach Borów Tucholskich żyje sporo rzadkich zwierząt. Pośród nich trzeba wymienić bieliki, które najlepiej czują się w głębokich sosnowych lasach. Niestety nie ma już tu głuszców, których objęcie ochroną okazało się nieskuteczne. Brzegi jezior zasiedliły bobry, których populację przywrócono tu w latach siedemdziesiątych XX w.

Istotnym elementem przyrody Borów Tucholskich jest rzeka Brda, malowniczo wijąca się wśród lasów, sandrów, bagien, torfowisk i łąk. Rzeka wielokrotnie wcina się głęboko, tworząc odcinki przełomowe, wąwozy i urwiska. Brda jest nadzwyczaj słynny szlakiem kajakowym wśród wielbicieli tego sportu w całym kraju. Podczas przemierzania szlaku warto odbić w rejon sztucznego koryta Wielkiego Kanału Brdy, gdzie na skrzyżowaniu z Czerską Strugą w miejscowości Fojutowo wznosi się najdłuższy w Polsce akwedukt (siedemdziesiąt pięć metrów), będący elementem systemu hydrotechnicznego wybudowanego w latach tysiąc osiemset czterdzieści pięć – tysiąc osiemset pięćdziesiąt.

Nieco zagadkowym akcentem w atrakcjach Borów Tucholskich jest 10 kamiennych kręgów oraz 30 kurhanów zlokalizowanych w pobliżu wsi Odry. Historia głosi, że stanowią one pamiątkę po wpływach rzymskich i zamieszkujących tu w I-III w. n.e. Gotach. Niewyjaśnioną do teraz kwestią jest jednak rzekome czarodziejskie oddziaływanie tego miejsca i wciąż jest ono przedmiotem badań radiestetów.

Ażeby gruntownie poznać wszystkie plusy Borów Tucholskich, należy wybrać się do Muzeum Borów Tucholskich w Tucholi, na potrzeby którego zaadaptowano stary, zabytkowy spichlerz.

Rejon Borów Tucholskich to nie tylko niepowtarzalna, osobliwa przyroda, ale także szereg malutkich i bajecznych miejscowości, kryjących interesującą historię i bardzo dużo interesujących miejsc. Wśród nich wyróżnia się na pewno Człuchowo, w którym wznoszą się pozostałości imponującego kompleksu zamkowego będącego dziełem Krzyżaków. Wśród najlepiej uchowanych elementów zespołu znajduje się 46 -metrowa wieża, którą uprzystępniono do odwiedzania oraz park romantyczny z promenadą wiodącą nad brzeg Jeziora Czluchowskiego. Ważnym ośrodkiem sakralnym jest Wiele, gdzie znajduje się Kalwaria Wielewska. Składają się na nią 23 kapliczki, kamienne posągi oraz rzeźby stacji Drogi Krzyżowej. Do Wiela szczególnie warto wybrać się w maju, ponieważ odbywa się tu wówczas najbarwniejszy odpust w roku. Największymi atrakcjami Chojnic są mury miejskie z Bramą Człuchowską, XIV-wieczna bazylika, ratusz i zabytkowe kamienice na rynku, Muzeum Regionalne, a także barokowy kościół Jezuitów z dawnym kolegium. Wszyscy hobbyści kultury indiańskiej powinni koniecznie zajrzeć do Wymysłowa, gdzie znajduje się Muzeum Indian Północnoamerykańskich. Można podziwiać tutaj przedmioty użytku codziennego Indian, wyrabiane przez nich ozdoby, ubiory i broń oraz okazy stosowane do obrzędów. Ciekawym akcentem są tipi polskich Indian, które zostały ulokowane na polance obok Muzeum.

***Pełną ofertę na wakacje dwa tysiące czternaście w Borach Tucholskich można wyszukać w serwisie bądź klikając na niżej umieszczone linki:- Bory Tucholskie pokoje gościnne- noclegi Bieszczady- weekend majowy Bory Tucholskie