Na czym polega finansowanie społecznościowe? Wszystko w jednym tekście

Finansowanie społecznościowe to coraz częstsza metoda na opłacenie twórczej idei lub nawet rozpoczęcie działalności. Zasada działania jest prosta – trzeba zaprezentować swój projekt i zaoferować drobne upominki za finansowe wsparcie. Jeśli osiągnie się ustalony cel, otrzymuje się całą zgromadzoną sumę pomniejszoną o drobną prowizję. Jeśli to się jednak nie uda, dotacje są oddawane wpłacającym. Dotować można dowolną rzecz – nowinki techniczne, albumy fotograficzne, komiksy, kolekcje ubrań lub grę komputerową. Najbardziej liczy się oryginalny pomysł, który ma za zadanie spodobać się dużej rzeszy osób.

wykres
Zrealizowane pomysły
Na świecie udało się już doprowadzić do skutku wiele pomysłów korzystających z takiego rodzaju opłacania.

Potrzebujesz ekstra informacje (http://www.boskabijoux.pl/k/bizuteria-damska/kolczyki-damskie/z-aniolkami-damskie/) na wyłuszczony tutaj temat? Nie ma problemu – musisz wejść w ten link i pod nim odkryjesz ogrom interesujących szczegółów.

Wiele z nich to bardzo drogie przedsięwzięcia, które do zrealizowania potrzebowały dotacji rzędu kilkuset tysięcy, a nawet miliona dolarów. Jeśli jednak projekt jest oryginalny, to nie stanowi to większego problemu. Użytkownicy sieci WWW zwłaszcza polubili pomysł konsoli do gier, działającej na bezpłatnym oprogramowaniu czy koszulę działającą za pomocą kosmicznej technologii, która reguluje temperaturę ciała. Na wymienione przedsięwzięcia udało się zebrać za jednym razem najbardziej pokaźne sumy pieniędzy. Wsparciem największej liczby osób cieszy się jednak muzyka i programy komputerowe. Niezwykle dużo muzyków uzyskało popularność zbierając pieniądze na debiutancką płytę i gwarantując sobie przy tym ogromną sprzedaż na całym świecie, za pośrednictwem portali do finansowanie społecznościowego np.: wspieram.to. Na terenie kraju przykładem tego rodzaju artystki może być Julia Marcell, która wydała tą metodą swoje pierwsze wydawnictwo. Później trafiła pod skrzydła dużych firm fonograficznych.

Finansowanie w kraju
Crowdfunding w Polsce dopiero zaczyna być popularny. W kraju dostępnych jest kilka portali zajmujących się tego typu finansowaniem, każdy jest ukierunkowany na odmienną działalność. Można więc dotować przedsięwzięcia charytatywne, kulturalne czy muzyczne, dostępne są również portale ukierunkowane na bardziej kreatywne pomysły. O ile jednak za granicą wiele razy udawało się zebrać sumy przekraczające milion dolarów, o tyle tak znaczne projekty nie były jeszcze dotowane w Polsce.