Mądrość ludzka jest nie do przecenienia. To bardzo dobrze, że jesteśmy w stanie korzystać z jej dobrodziejstw

Mądrość człowieka jest nieograniczona, jej najważniejsze dzieła można poznać w wielu zakątkach świata. Najczęściej znajdziemy je w księgarniach i bibliotekach rozproszonych po całym świecie, ale również w architekturze, jaka chowa w sobie coś więcej niż tylko materiał, dane budowle zostały za tym stoi, twórca, geniusz, tak samo, jak w książce. Sama się nie napisała, ktoś musiał poświęcić swój czas, żeby przedstawić nam wiedzę, z której dzisiaj korzystamy. Dzięki temu zostało zachowane dziedzictwo naszej kultury, a to sprawia, iż jesteśmy bardziej wartościowymi ludźmi.

kolekcja książek

Autor: Jack at Wikipedia
Źródło: http://www.flickr.com
Widać naszą wartość na każdym kroku, z tego też względu, że możemy korzystać z dobrodziejstw kultury. Co by było, gdyby nie było takich możliwości? Prawdopodobnie, byśmy byli na innym etapie rozwoju, gdyż idee i odkrycia, które poznajemy od razu po przyjściu na świat, byłyby nieznane. Dopiero ktoś musiałby znaleźć ten sposób, jednak za naszego życia pewnie byłoby to zbyt nowoczesne. To pokazuje nam, jak ważne jest dziedzictwo kultury dla nas. Można przeczytać: .

Bo pojawiamy się na świecie jako „tabula rasa”, lecz to nie jest do końca prawda. Oczywiście, my, jako inny byt tak możemy być zdefiniowani, ale jako całość (wraz z naszą kulturą, ze społeczeństwem), zaczynamy coś. Ma to swoje cienie i blaski. Dobre, z tego względu, ze jesteśmy automatycznie akceptowani, należymy do jakieś grupy, więc łatwiej nam jest, mamy pomoc, wsparcie, wiemy, jak działać w naszym świecie. Powoduje to też jednak inne, złe wydarzenia. Jeśli ktoś przychodzi na świat na terenie konfliktu i przypadkiem trafia w ręce wroga może nawet stracić życie.

Taki człowiek nie jest traktowany, jako „tabula rasa”, a jako wróg, jako członek wroga. Jak widać więc, istnienie w jakieś kulturze, w danym społeczeństwie to wielkie zalety, wielka radość, że posiada się swój dom, swoją przynależność. Z drugiej jednak strony może to rodzić poważne kłopoty, z którymi niełatwo dać sobie radę. To raczej bolączka dość powszechna w niektórych miejscach na świecie. Miejmy nadzieję, że nastanie kiedyś taki czas, że każdy z ludzi będzie mógł poczuć się swobodnie tym, kim jest, w jakiej wzrasta kulturze i jakie ma przekonania. Istotne, aby wciąż powiększać swoją wiedzę, także tę kulturową i językową. To – przykłady – na pewno się przyda na dobry początek.