Niezbędne wyposażenie turysty na lato

Na każdą włóczęgę należy wyposażyć się stosownie do pory roku, stopnia trudności trasy a także jej całkowitej długości. Latem, w trakcie słonecznej pogody, potrzebne jest obuwie z karbowaną podeszwą (np. sandały Crocs) a także wiatrówka.

górska wycieczka

Autor: Christian Jiménez
Źródło: http://www.flickr.com
Przy chłodniejszej pogodzie, lub przy wejściach na przełęcze potrzebny jest sweter, nakrycie na głowę, nieco jedzenia i stosowna ilość napoju.

Absorbuje Cię taka tematyka? Jeżeli tak, to bez wahania kliknij ten link – ta optymalna strona (http://www.calus-p.pl/147-promocje) na pewno również okaże się godna uwagi.

Półbuty nie zabezpieczą nóg przed urazami w skalnym terenie, szczególnie w ruchomych, miałkich piarżyskach. Bez dobrych butów zdołamy więc odbywać jedynie spacery w osadach albo w ich bezpośrednim sąsiedztwie.

Najsporzej urazów w Tatrach wywołanych jest przez noszenie nienależytego obuwia, poślizgnięcie na wilgotnych kamieniach, zranienie dolnych kończyn przez uderzenie podczas przechodzenia przez piargi, skręcenie stawów. Upadek po takowym zranieniu, w urwistym, eksponowanym terenie może mieć bardzo poważne konsekwencje.

Nie mniej ważna będzie osłona przed chłodem, wysiłek w trakcie wchodzenia zużywa wiele energii. Jej utratę człowiek odczuwa jako wycieńczenie jak też chłód. Zapobiegać takiemu stanowi możemy przez noszenie ciepłego odzienia oraz przyjmowanie odpowiedniej ilości jedzenia i napitków. Człowiek wycieńczony a także wychłodzony nie ma sił nieodzownych do czynienia nagłych, nierównomiernych ruchów, jakie wymusza spadzisty, skalisty teren. Łatwo wtedy stracić równowagę, trudniej jest tłumić obciążenia powstające podczas schodzenia oraz zwiększa się możliwość urazu – zabezpiecz się.

rowerzysta w górach

Autor: Eli Christman
Źródło: http://www.flickr.com
Częstym błędem łazików jest nie branie pod uwagę możliwości nagłej zmiany pogody. W górach wszystkie przewidywania są tylko orientacyjne, natomiast pogoda może radykalnie przeobrazić się w ciągu paru minut. Nawet jeżeli prognoza nie przewiduje opadów, a poranek jest ładny oraz ciepły musimy być zawsze na nie przygotowani. Przed podróżą odwiedź sklep turystyczny w celu kupna potrzebnych dodatków.

Użyteczny tekst? Jeżeli tak uważasz, przeczytaj towarzyszące artykuły na analizowany temat – bez marudzenia kliknij tutaj, więcej zobaczysz w linku (horyzont.net.pl/atrakcje-berlina/).

Nie zapomnij o zabraniu z sobą środków opatrunkowych, zwłaszcza służących do zatamowania upływu krwi. Możesz ochronić w ów sposób życie swoje lub innych. Warto mieć ze sobą telefon komórkowy, żeby móc błyskawicznie zawiadomić Służbę Ratowniczą, o ile będziemy ofiarą czy świadkiem wypadku.