Łeba – miejsce na wymarzony wypoczynek

Pomimo faktu, iż Łeba istnieje od XIII w., w swojej współczesnej lokalizacji funkcjonuje od tysiąc pięćset siedemdziesiątego drugiego roku. Założyciele pierwotnej osady nie przewidzieli zapewne, że będzie ona zatapiana przez sztormy i zasypywana przez ruchome wydmy. Obecne położenie jest idealne – miasteczko posiada pozytywny mikroklimat, dostęp do morza, a w najbliższej okolicy jedną z największych atrakcji przyrodniczych w Polsce – Słowiński Park Narodowy. Warto, zatem już wcześniej rezerwować noclegi. Łeba, bowiem przygotowuje się już na wakacje 2014.

ustka noclegi

Autor: MatthiasHaas67
Źródło: www.flickr.com
Łeba to typowa miejscowość wczasowa i uzdrowiskowa. Do najcenniejszych zabytków miasta zaliczyć można przede wszystkim barokowy kościół z 1683 r. z wieżą szachulcową. Do jego budowy użyto materiały z kościoła św. Mikołaja opiekuna żeglarzy i rybaków, którego po części zasypane mury możemy oglądać do dnia dzisiejszego. Ciekawe są również stare domki rybackie nad kanałem portowym i przy głównej ulicy miasta.

Warto też obejrzeć zabytki kultury Słowińców, które zachowały się w okolicznych wsiach. Fascynujący będzie także spacer po 6-hektarowym ogrodzie ornitologicznym, gdzie można ujrzeć ponad sto gatunków ptaków z całego świata (razem około dwa tysiące sztuk).Naobszarze ogrodu występuje kilka półwyspów, wysepek i stawów rybnych, które są ze sobą nawzajem połączone. Dla kuracjuszy zjeżdżających do Łeby po zdrowie przygotowano sanatoria z kąpielami borowinowymi i masażami. Warto też zaglądnąć do Muzeum Motyli, gdzie uzbierano ponad trzy tysiące motyli z całego świata. Najstarsze, przedstawione tu gabloty pochodzą z 1906 r. Ciekawostką jest także Miasteczko Western City, gdzie organizowane są imprezy kowbojskie o oprawie nawiązującej do Dzikiego Zachodu oraz dwa miejskie lunaparki.

Pośród najbardziej interesujących imprez odbywających się w Łebie wyróżnić należy: Allegro Cup – zawody w windsurfingu zaliczane do klasyfikacji Pucharu Europy w Formule Windsurfing, Międzynarodowy Festiwal Latawców, Odpust w Zaczarowanym Mieście, kulinarny Festiwal Pomuchla, Święto Łeby, a także Bal Koszyczkowy.

W trakcie wędrówki po wydmach Słowińskiego Parku Narodowego częstokrotnie można ulec złudzeniu, że jest się na pustyni. Dopiero widok morza Bałtyckiego i przybrzeżnego jeziora Łebsko uświadamia nam, że jesteśmy na słowińskich wydmach. Nadmorskie wiatry mają ciągły wpływ na kształt i wędrówkę wydm (od kilku do kilkunastu metrów w ciągu roku). Na terenie tym odbywa się nieustanny ruch, a dowodem na to są między innymi wystające spod warstw piasku ruiny gotyckiego kościoła św. Mikołaja z czternastego wieku, który wznosił się dawniej w Starej Łebie i jest obecnie najstarszym zabytkiem miasta. Należy podkreślić, iż tutejszy obszar wydmowy o powierzchni ok. 500 ha, jest największym obszarem ruchomych piasków w tej części Europy. Znajdujące się na obszarze Parku jeziora Łebsko i Gardno, to fragmenty odciętej mierzeją zatoki morskiej. Brzegi jezior porośnięte roślinnością szuwarową są znakomitym schronieniem dla ptactwa wodno – błotnego. Wśród ssaków najbardziej znanym mieszkańcem Słowińskiego P.N. jest jeleń, który znakomicie czuje się na tutejszych okazałych łąkach. Ażeby bliżej zapoznać się z przyrodą Parku, warto wybrać się do poświęconego mu muzeum w Smołdzinie. Największym wzniesieniem w okolicy jest Rowokół (sto piętnaście metrów nad poziomem morza) – morenowe wzgórze, z którego roztacza się malownicza panorama wydmy, jeziora i wybrzeże morskie. Po wschodniej stronie Łeby znajdują się inne wspaniałe atrakcje przyrodnicze – jezioro Sarbsko i rezerwat przyrody Mierzeja Sarbska chroniący zalesione wydmy.

***Kompletną propozycję na odpoczynek dwa tysiące piętnaście w Łebie można odszukać w serwisie bądź klikając na niżej znajdujące się linki:- Łeba noclegi- hotele Łeba