Łeba – miejsce na wymarzony wypoczynek

Pomimo faktu, iż Łeba istnieje od XIII w., w swojej współczesnej lokalizacji funkcjonuje od tysiąc pięćset siedemdziesiątego drugiego roku. Założyciele pierwotnej osady nie przewidzieli zapewne, że będzie ona zatapiana przez sztormy i zasypywana przez ruchome wydmy. Obecne położenie jest idealne – miasteczko posiada pozytywny mikroklimat, dostęp do morza, a w najbliższej okolicy jedną z największych atrakcji przyrodniczych w Polsce – Słowiński Park Narodowy. Warto, zatem już wcześniej rezerwować noclegi. Łeba, bowiem przygotowuje się już na wakacje 2014.

ustka noclegi

Autor: MatthiasHaas67
Źródło: www.flickr.com
Łeba to typowa miejscowość wczasowa i uzdrowiskowa. Do najcenniejszych zabytków miasta zaliczyć można przede wszystkim barokowy kościół z 1683 r. z wieżą szachulcową. Do jego budowy użyto materiały z kościoła św. Mikołaja opiekuna żeglarzy i rybaków, którego po części zasypane mury możemy oglądać do dnia dzisiejszego. Ciekawe są również stare domki rybackie nad kanałem portowym i przy głównej ulicy miasta.

Warto też obejrzeć zabytki kultury Słowińców, które zachowały się w okolicznych wsiach. Fascynujący będzie także spacer po 6-hektarowym ogrodzie ornitologicznym, gdzie można ujrzeć ponad sto gatunków ptaków z całego świata (razem około dwa tysiące sztuk).Naobszarze ogrodu występuje kilka półwyspów, wysepek i stawów rybnych, które są ze sobą nawzajem połączone. Dla kuracjuszy zjeżdżających do Łeby po zdrowie przygotowano sanatoria z kąpielami borowinowymi i masażami. Warto też zaglądnąć do Muzeum Motyli, gdzie uzbierano ponad trzy tysiące motyli z całego świata. Najstarsze, przedstawione tu gabloty pochodzą z 1906 r. Ciekawostką jest także Miasteczko Western City, gdzie organizowane są imprezy kowbojskie o oprawie nawiązującej do Dzikiego Zachodu oraz dwa miejskie lunaparki.

Pośród najbardziej interesujących imprez odbywających się w Łebie wyróżnić należy: Allegro Cup – zawody w windsurfingu zaliczane do klasyfikacji Pucharu Europy w Formule Windsurfing, Międzynarodowy Festiwal Latawców, Odpust w Zaczarowanym Mieście, kulinarny Festiwal Pomuchla, Święto Łeby, a także Bal Koszyczkowy.

W trakcie wędrówki po wydmach Słowińskiego Parku Narodowego częstokrotnie można ulec złudzeniu, że jest się na pustyni.

Taki odsyłacz do źródła przybliży Ci więcej danych na prezentowany temat, który tak bardzo Cię zaciekawił i zwyczajnie wciągnął.

Dopiero widok morza Bałtyckiego i przybrzeżnego jeziora Łebsko uświadamia nam, że jesteśmy na słowińskich wydmach. Nadmorskie wiatry mają ciągły wpływ na kształt i wędrówkę wydm (od kilku do kilkunastu metrów w ciągu roku). Na terenie tym odbywa się nieustanny ruch, a dowodem na to są między innymi wystające spod warstw piasku ruiny gotyckiego kościoła św. Mikołaja z czternastego wieku, który wznosił się dawniej w Starej Łebie i jest obecnie najstarszym zabytkiem miasta. Należy podkreślić, iż tutejszy obszar wydmowy o powierzchni ok. 500 ha, jest największym obszarem ruchomych piasków w tej części Europy. Znajdujące się na obszarze Parku jeziora Łebsko i Gardno, to fragmenty odciętej mierzeją zatoki morskiej. Brzegi jezior porośnięte roślinnością szuwarową są znakomitym schronieniem dla ptactwa wodno – błotnego. Wśród ssaków najbardziej znanym mieszkańcem Słowińskiego P.N. jest jeleń, który znakomicie czuje się na tutejszych okazałych łąkach. Ażeby bliżej zapoznać się z przyrodą Parku, warto wybrać się do poświęconego mu muzeum w Smołdzinie. Największym wzniesieniem w okolicy jest Rowokół (sto piętnaście metrów nad poziomem morza) – morenowe wzgórze, z którego roztacza się malownicza panorama wydmy, jeziora i wybrzeże morskie. Po wschodniej stronie Łeby znajdują się inne wspaniałe atrakcje przyrodnicze – jezioro Sarbsko i rezerwat przyrody Mierzeja Sarbska chroniący zalesione wydmy.

***Kompletną propozycję na odpoczynek dwa tysiące piętnaście w Łebie można odszukać w serwisie bądź klikając na niżej znajdujące się linki:- Łeba noclegi- hotele Łeba