Kupowanie prezentów to też sztuka

Autor: desi.italy

Wybieranie prezentów dla naszych bliskich i znajomych z różnych okazji to trudna sztuka, którą nie wszyscy opanowaliśmy w równym stopniu. O tym, jak niefortunne mogą być podarunki, przekonujemy się osobiście w momencie, kiedy dostajemy prezent na urodziny, Święta Bożego Narodzenia, czy z innej okazji. Nasze szuflady stają się bogatsze o nowe zestawy rękawiczek, majtek czy czapek, których nigdy nie założymy, a półki o poradniki czy biografie, których nigdy nie przeczytamy. Nie miejmy więc złudzeń, my na pewno też obdarowujemy innych prezentami, które nie tylko nie sprawią im radości, ale będą im zupełnie nieprzydatne. Niezależnie więc od tego, czy ma to być prezent dla szefa, dla przyjaciela czy kogoś z rodziny, warto chwilę zastanowić się nad zakupem, żeby później nie oglądać zaskoczonej miny obdarowanej osoby. Będziemy mieli ułatwione zadanie, jeśli dowiemy się uprzednio czegoś na temat zainteresowań osoby, którą zamierzamy obdarować.

Melomanowi możemy więc kupić płytę z rodzajem muzyki, którą lubi, dla fana sportu wybierzmy koszulkę w barwach klubu, któremu kibicuje, a pasjonatowi przyrody kupimy album z fotografiami rzadkich ptaków. Nie zawsze to się udaje. Są osoby, które od lat kupują niemal identyczny zestaw dla każdego, na przykład butelkę whiskey dla mężczyzny, a perfumy dla kobiety, ale tego rodzaju podarunki mogą również nie zyskać uznania obdarowanych, gdy wyjdzie na jaw, że nasz mężczyzna jest wieloletnim abstynentem, a kobieta (erotyczne przebrania plus size) preferuje zupełnie inne zapachy i marki perfum. Wybierając prezenty dla osób, których gustów dobrze nie znamy, powinniśmy zachować dużą ostrożność i kupować rzeczy możliwie jak najbardziej uniwersalne.

Teraz nasze zadanie jest o tyle ułatwione, że pojawiło się wiele sklepów specjalizujących się wyłącznie w sprzedaży prezentów. Możemy więc nabyć w takim sklepie jakiś drobiazg czy bibelot, który wprawdzie niczemu nie służy, ale będzie ciekawie wyglądał na komodzie, czy jakiś humorystyczny przedmiot, który przynajmniej wzbudzi wesołość w momencie rozpakowywania prezentu. Starajmy się jednak wyczuć poczucie humoru osoby, którą zamierzamy obdarować, bo największym koszmarem jest posądzenie o brak wyczucia czy nawet wulgarność. Wybierajmy też prezenty rasowe, bo lepiej dać dobrej jakości drobiazg niż wielkie nic, które spowoduje tylko zakłopotanie u obdarowywanego.