Kołobrzeg – zasada na fantastyczne wczasy nad morzem

Kołobrzeg i Władysławowo to znane kurorty morskie i uzdrowiska, jednakże ze względu na swoje strategiczne położenie, Kołobrzeg przez kilka wieków był miastem – twierdzą, czego dowodem są uchowane do dzisiaj okopy. Sporo z nich jest adaptowanych do realizowania nowych, współczesnych funkcji i służą one równocześnie mieszkańcom miasta, jak i podróżnikom. Każdy, kto ceni sobie czynny odpoczynek, organizując wakacje dwa tysiące czternaście może, zatem śmiało postawić na Kołobrzeg!

zobacz na stronie

Autor: MrSco
Przykładem nowego pomysłu na stare budynki jest Wilczy Fort, na obszarze, którego zrobiono amfiteatr – miejsce, gdzie odbywa się multum imprez kulturalnych. Dotychczasowy Fort Ujście, został z kolei zaadaptowany na kawiarnię, w której balują wilki morskie.

Kołobrzeg jest wpisany na listę Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. Przykładem architektoniki gotyckiej w mieście, jest Bazylika konkatedralna Wniebowzięcia NMP która powstała w czwartym wieku i posiadająca w swoim wnętrzu sporo wartościowych przedmiotów, m.in. krucyfiks “figura życia” z 1330 r. i chrzcielnicę z 26 scenami z życia Chrystusa z 1355 r. Innym typowym przykładem kołobrzeskiego gotyku jest Baszta Lontowa. Wśród zabytków neogotyckich powinno się wymienić ratusz miejski z tysiąc osiemset trzydziestego drugiego roku przypominający ciut średniowieczny zamek obronny. W ratuszu mieści się Galeria Sztuki Współczesnej, w której pokazywane są galerie kołobrzeskich plastyków. Należy również zwrócić uwagę na neogotycki gmach kołobrzeskiej poczty a także kościół rektoralny Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Bardzo fascynującym punktem w Kołobrzegu jest Muzeum Miasta, gdzie można obejrzeć kolekcję meteorologiczną, obejmującą rekwizyty, które dawno temu używano do mierzenia i ważenia. Jest to jedna z trzech tego typu wystaw w Polsce. Warto też zajrzeć do Muzeum Oręża Polskiego z ekspozycją militariów stosowanych od początkowego średniowiecza do teraźniejszości.

Kołobrzeg leży u ujścia rzeki Parsęty i to właśnie tu umiejscowiono port morski, z rolą: kupiecką, pasażerską, rybacką i jachtową. Kołobrzeg ma także własne molo, które uzyskując długość 220 m jest najdłuższym żelbetowym molem w Polsce. Wyruszają stąd nieduże statki wycieczkowe, które wykonują króciutkie rejsy widokowe.

Czy masz pytania odnośnie do opisywanej kwestii? Jeżeli tak, to kliknij tu i poznaj informacje (http://www.calus-p.pl/37-kosze-na-smieci/263-obudowa-na-kosz-smietnik-1-x-120-l.html) na przedstawiane zapytanie – niewątpliwie będą one niezwykle ciekawe.

Symbolem miasta jest też latarnia morska, która powstała w miejsce obiektu zburzonego w trakcie II Wojny Światowej. Latarnia ma dwadzieścia sześć metrów długości i jest uprzystępniona do zwiedzania. Pomiędzy molem, a latarnią, wzdłuż miejskiej plaży ciągnie się Bulwar Jana Szymańskiego. Tą morską aleję utworzono w tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątym czwartym roku wymieniając starą, uszkodzoną przez burzę. Promenada sąsiaduje z Parkiem Nadmorskim, który jest buforem pomiędzy Dzielnicą Portową, a Uzdrowiskową. Przy deptaku wznosi się Pomnik Zaślubin Polski z morzem. Warto zaznaczyć, iż Kołobrzeg jest najogromniejszym kurortem leczniczym na polskim wybrzeżu. W Kołobrzegu oraz jego okolicach są źródełka wody mineralnej, solanki a także pokłady borowiny. Pacjenci przybywają tu przede wszystkim w celu kurowania schorzeń układu oddechowego, krążenia i stawów. Kołobrzeska plaża należy do najbardziej bezpiecznych i najdoskonalej zagospodarowanych plaż w Polsce. Jest rozległa i piaszczysta i rozciąga się od ujścia Parsęty i portu, obok latarni morskiej wzdłuż miasta, do parków dzielnicy sanatoryjnej.

Kołobrzeg jest znanym ośrodkiem kulturalnym. W sezonie odbywają się tu liczne koncerty i festiwale, między innymi.: Międzynarodowy Bieg Zaślubin, Regaty Smoczych Łodzi na rzece Parsęcie, Europejski Dzień morza, Festiwal Szantowy “Na Fali”, Regaty “Srebrny Dzwon”, Kołobrzeski Piknik Wojskowy, Międzynarodowy Festiwal “Muzyka w Katedrze”, Festiwal Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego “Nadzieja”, Międzynarodowy Festiwal Szachowy, Międzynarodowe Spotkania z Folklorem “Interfolk”, Obchody Regionalnych Światowych Dni Turystki, Międzynarodowy Konkurs Satyryczny “Papkinada” oraz Sunrise Festival.

Fani natury mogą wybrać się do leżącego przy granicach miasta Ekoparku Wschodniego na Podczelu, który jest skupiskiem łąkowym i szuwarowym roślinności halofilnej, gdzie rosną słonorośla posiadające tu jedyne stanowisko w naszym kraju. Utworzono tu także dwa tereny Natura 2000: Trzebiatowsko – Kołobrzeski Pas Nadmorski i Dorzecze Parsęty. Fanów dwóch kółek z pewnością zainteresuje informacja, że w Kołobrzegu zaczyna się parę szlaków rowerowych gminy Kołobrzeg i gminy Ustronie Morskie, a także biegnie przez niego międzynarodowy szlak rowerowy R-10.

***Całkowitą ofertę na wakacje dwa tysiące piętnaście we Władysławowie można znaleźć w serwisie bądź klikając na niżej zamieszczone linki:- noclegi Władysławowo (domki letniskowe do wynajęcia Władysławowo)- agroturystyka Władysławowo