Jastrzębia Góra – super cel wypraw na wakacje 2014

Jastrzębia Góra jest fragmentem miasta Władysławo, znajdującego się u nasady Mierzei Helskiej – jednego z najpopularniejszych miejsc, wybieranych przez polskich letników na wakacje nad morzem. Symbolem Jastrzębiej Góry jest wspaniały klif, który osiąga wysokość do trzydziestu trzech metrów nad poziomem morza U jego stóp mieści się wyjątkowo urozmaicona plaża – od wschodu skalista i piaszczysta od zachodu.

oferta noclegów w Jastrzebiej Górze

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Klif w Jastrzębiej Górze od dziesiątek lat z jednej strony stanowi jej najpotężniejszą atrakcję, którą powinno się ochraniać, z drugiej jednakże przeszkodę w dostępie do Bałtyku. W przeszłości kłopot ten starano się rozwikłać budując wieżę wyciągową, która transportowałaby podróżników na dół i w górę. Wieża działała pięć lat, przewożąc rocznie ok. sześćdziesiąt tysięcy ludzi. W tysiąc dziewięćset osiemdziesiątym drugim roku runęła, w następstwie dewastującej działalności morza i obecnie na plażę prowadzi 300 stromych stopni. Osoby, którym przechadzka po stopniach sprawia kłopot, mogą skorzystać z plaży na zachodnim krańcu miasta albo leżących dalej na zachód – ostrowskiej i karwieńskiej.

Najbardziej ruchliwym miejscem w Jastrzębiej Górze jest Promenada Światowida, przy której znajdują się stragany, knajpki i kawiarnie, jak również plac z fontanną. Zakończeniem promenady jest punkt widokowy i zejście na plażę. Warto podkreślić, iż Jastrzębia Góra jest najdalej na północ wysuniętą częścią naszego kraju. Skrajny punkt symbolicznie został oznaczony obeliskiem nazywanym „Gwiazdą Północy”. Prawdziwy ekstremalny punkt znajduje się na plaży, trochę bardziej na północ od symbolicznego.

Całkowitą propozycję noclegów na wczasy dwa tysiące czternaście w Jastrzębiej Górze można odszukać tutaj:

Najbardziej starodawną częścią Jastrzębiej Góry jest ulica Bałtycka, gdzie mieści się wiele historycznych budynków. To tutaj powstawały pierwsze pensjonaty i kwatery, gdzie wypoczywały słynne postacie z Polskiej kultury i sztuki. Wzrok wabią zwłaszcza wille z lat 20-tych dwudziestego wieku. Do najbardziej słynnych należą: „Kaszuba” Szymańskiego i willa Pawłowicza. Najważniejszym obiektem sakralnym w Jastrzębiej Górze jest kościół pw. św. Ignacego Loyoli, w którym znajduje się obraz z ilustracją świętego utworzony w tysiąc osiemset pięćdziesiątym roku. W świątyni są organizowane letnie koncerty organowe, pod patronatem Krzysztofa Pendereckiego – miłośnika Jastrzębiej Góry.naciśnij tu – pod tym linkiem -Ważnym miejscem w Jastrzębiej Górze jest Wąwóz Lisi Jar z obeliskiem zwieńczonym kulą z orłem, upamiętniającym miejsce przybycia króla Zygmunta III Wazy, który wracał razem z armią z nieudanej wyprawy wojennej na Szwecję. Wąwóz ma 350 m długości, osiąga głębokość do pięćdziesięciu metrów, a jego zbocza porastają leciwe buki. U wylotu wąwozu znajduje się odnowiona willa, którą wybudował hrabia de Rosset.Do pozostałych atrakcji Jastrzębiej Góry należą: przeloty widokowe awionetką albo motolotnią, loty paralotnią i przejażdżki konno.

Bałtyk

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu

W sąsiedztwie Jastrzębiej Góry znajduje się Przylądek Rozewie, do niedawna uważany za skrajny, północny punkt Polski. Należy zobaczyć tutejszą latarnię morską, której wysokość to blisko trzydzieści trzy metry. Jest to najstarsza tego typu budowla na polskim wybrzeżu. Obiekt jest dostępny do zobaczenia, a oprócz cudownej panoramy z jego szczytu, możemy obejrzeć w środku wystawę prezentującą przemianę latarni morskich od starożytności po współczesne czasy. U stóp latarni mieści się maszynownia a także 2 pomniki: popiersie Stefana Żeromskiego oraz monument który upamiętnia przejęcie Pomorza przez Wojsko Polskie w tysiąc dziewięćset dwudziestym roku. Przy okazji można wybrać się na spacer po pobliskim Rezerwacie Przylądka Rozewie oraz ujrzeć niezwykle śliczną kamienną plażę.