Jarosławiec -super pomysł na udane wakacje nad Bałtykiem!

Jarosławiec to wieś rybacka i rekreacyjno – wypoczynkowa mieszcząca się na Wybrzeżu Słowińskim i Przylądku Jarosławiec. Letnisko położone jest pomiędzy dwoma popularnymi kurortami nadmorskimi: Darłowem i Ustką.

polecane miejscowości

Autor: mmlolek
Źródło: http://www.flickr.com
W związku z tym, iż Jarosławiec mieści się na skrawku lądu wysuniętym w głąb morza, można cieszyć się tutaj wyjątkowo czystą wodą (pierwsza klasa czystości) i plażami. Nieopodal nie ma również ogromnych ośrodków przemysłowych i ujść dużych rzek.

Do 2008 r. plaże w Jarosławcu nie należały do najatrakcyjniejszych i górowały tu przede wszystkim odcinki kamieniste. Przeprowadzono tu jednakże prace polegające na poszerzeniu i zabezpieczeniu plaży, a także zwieziono 10 tys. m³ piasku pochodzącego z Ustki. Wielu na pewno zainteresuje znaczne prawdopodobieństwo odnalezienia tutaj cudownych okazów bursztynu. Jarosławiec otoczony jest przez sosnowe lasy z m.in. sosną czarną, modrzewiem i daglezją. Urokliwą częścią tutejszego krajobrazu są klify o długości 2 km i wysokości dochodzącej do 20 m, a także wydmy porośnięte przez drzewa iglaste i z rzadko spotykanym mikołajkiem nadmorskim. Na klifach znajduje się wiele punktów widokowych, z których rozciąga się wspaniała panorama wybrzeża morskiego. Dużą popularnością cieszą się również przejażdżki konne po klifach.

Najbardziej interesującym obiektem w Jarosławcu jest latarnia morska z 1829 r. o wysokości 33,3 m. Latarnia jest udostępniona do odwiedzania i stanowi najbardziej interesujący punkt widokowy w okolicy. Atrakcyjnymi obiektami w Jarosławcu są także zabytkowe domy o konstrukcji szachulcowej oraz dawna stacja ratownictwa morskiego – element XIX-wiecznej sieci czerwonych szop, dziś restauracja. Domy szachulcowe połączone są szlakiem turystycznym „Kraina w kratę”, któremu uroku dodają brukowane uliczki i stylizowane latarnie. W Jarosławcu jest też niewielka przystań, z której w króciutkie rejsy wyruszają łodzie turystyczne. Przystań morska dla rybaków obejmuje dalbę wyciągową, plażę do bazowania łodzi, utwardzony plac i akwatorium. Barwne kutry rybackie stanowią nierozłączny, malowniczy element krajobrazu jarosławskich plaż. Tutaj można także nabyć dopiero co wyłowioną rybę.

Sporą atrakcją Jarosławca jest park wodny umiejscowiony przy sanatorium Panorama Morska i trzysta pięćdziesiąt metrów od morza Bałtyckiego. Kompleks mieści się pod gołym niebem i funkcjonuje od maja do września. W parku wodnym są trzy zbiorniki: basen ze sztuczną falą, basen (kliknij ten artykuł więcej informacji) rekreacyjny i basen wielofunkcyjny – czytaj więcej. Do dodatkowych atrakcji należy tutaj podgrzewana woda, sztuczna rzeka i sztuczna grota z wodospadami. Obok aquaparku znajduje się również SPA, gdzie można skorzystać z zabiegów odnowy biologicznej. Do innych atrakcji należą: korty tenisowe, ośrodki jazdy konnej, boiska sportowe, cyrk, lunaparki, place zabaw i przejażdżki bryczką.

W Jarosławcu odbywają się liczne imprezy plenerowe: biegi, zawody pływania i piłki nożnej, a nawet turnieje szachowe. Do najbardziej znanych należy Ogólnopolski Bieg po Plaży i Neptunalia.

Przez Jarosławiec biegną dwa szlaki rowerowe. Pierwszy z nich to trasa do Ustki o długości ok. 28 km przebiegająca przez poligon wojskowy, na którym częstokroć odbywają się ćwiczenia wojsk NATO. Drugi szlak wiedzie wzdłuż morza, ma długość około dwudziestu kilometrów i prowadzi do Darłówka. W pobliżu Jarosławca znajdują się również dwa przepiękne jeziora przybrzeżne: Kopań i Wicko z zorganizowanymi łowiskami ryb.