Jantar – i niesamowita tajemnica Bursztynowego Szlaku

Jantar to wieś letniskowa znajdująca się w województwie pomorskim, na pograniczu Mierzei Wiślanej i Żuław Wiślanych. Nazwa wsi nie bez powodu odnosi się do jednego z najogromniejszych bałtyckich skarbów, ponieważ mieści się ona na trasie dawnego Szlaku Bursztynowego. Z tego także powodu, rokrocznie jest organizowany tu finał Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu.

Morze, Bałtyk

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Za czasów intensywnego ruchu na Szlaku Bursztynowym, Jantar był doskonale rozwiniętą i bogatą osadą z knajpami i noclegowniami dla wędrowców. Obecnie wieś funkcjonuje, jako kurort turystyczny z szerokimi, piaszczystymi plażami. Są one schludne, bezpieczne i odpowiednio przygotowane jednocześnie dla rozluźniającego, jak i czynnego odpoczynku.

Albowiem Jantar słynie z bursztynu nie wyłącznie w naszym kraju, ale i w całej Europie, to właśnie tutaj odbywa się finał Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu. Zawody te urządzane są na plażach polskiego wybrzeża od 1998 r. Dodatkową atrakcją konkursów są różnego rodzaju gry, zabawy oraz występy sław. Fani bursztynów na pewno będą chcieli zwiedzić Muzeum Bursztynnictwa, w którym nagromadzono unikalne wyroby z bursztynu, ryciny, oryginalne mapy oraz stare zdjęcia. Można tutaj także zapoznać się z historią miejscowości i dziejami połowu bursztynów. Interesujących wrażeń i wiadomości może zapewnić także spotkanie z rybakiem, który przekaże ciekawe historie powiązane z morzem, a także wyjaśni specyfikę swojego zawodu. Można też zakupić od niego świeżo wyłowione, morskie ryby.

Popularną jantarską atrakcją jest Wioska Indiańska – strona www, gdzie można zobaczyć oryginalne tipi, zwiedzić muzeum Indian, zapoznać się z ich zwyczajami i pomysłami na zabawę. Należy też posłuchać opowieści o dziejach Indian oraz zaopatrzyć się w ręcznie zrobione pamiątki związane z indiańską kulturą.

Chcielibyśmy zaprezentować Ci kolejny artykuł na podobny temat. Sądzimy, że sprostamy Twoim oczekiwaniom. Wejdź w link – w nim czeka na Ciebie ciekawe zagadnienie.

Jantar leży na szlaku wąskotorowej Żuławskiej Kolei Dojazdowej. Kolejka turystyczna kursuje tutaj na trasie Nowy Dwór Gdański – Stegna Gdańska oraz Sztutowo – Mikoszewo Ujście Wisły. Warto skorzystać, zatem z przejażdżki gwarantującej mnóstwo atrakcyjnych wrażeń. Podczas pobytu w Jantarze na pewno atrakcyjna będzie również wizyta w Mini Zoo gdzie zamieszkują strusie, kury, króliki, kozy, osły, świnie oraz inne zwierzęta domowe, a także w gospodarstwie edukacyjnym Pasieka „U Strusi”, gdzie znajduje się atrakcyjna wystawa i filmy poświęcone strusiom i pszczołom i szklany ul obserwacyjny z żywymi owadami. Można tu również nabyć miód (Naturalny miód) z miejscowej pasieki. Popularnością cieszą się też tutejsze ośrodki jazdy konnej: Grupa Buffalo Bill i Farma Jantar.

Z uwagi na dobry mikroklimat i szansy użytkowania tutejszych źródeł solankowych, Jantar ma szansę stać się w nie dalekiej przyszłości ośrodkiem rehabilitacyjno – leczniczym.

***Całkowitą propozycję na wakacje 2014 w Jantarze można odnaleźć w serwisie lub klikając na niżej znajdujące się linki:- Jantar hotele- noclegi Jantar- wczasy 2014