Atrakcje turystyczne Warmii i Mazur

Region Warmii i Mazur wielokrotnie określamy mianem „Krainy Tysiąca Jezior”, jednakże jest on bardziej bogatszy w jeziora, niż sugeruje to jego przydomek. Na terenie Krainy Tysięcy Jezior doliczono się coś koło 2000 jezior. Ich charakterystyczne położenie, zróżnicowana linia brzegowa i otoczenie jedynej w swoim rodzaju przyrody spowodował, że zrobiono tu kompleksowo wyposażony Szlak Wielkich Jezior Mazurskich, na którego przebycie trzeba zarezerwować 10 dni. Zaznaczyć powinno się fakt, że w regionie mieści się najogromniejsze polskie jezioro: Śniardwy.

jeziora mazurskie

Autor: evoonia
Źródło: http://www.flickr.com
Podczas podróży kajakiem będziemy przepływać nie wyłącznie przez jeziora, lecz także przez liczne rzeki tworzące ze zbiornikami wodnymi niezwykle przeróżne systemy dróg wodnych, w tym między innymi Kanał Ostródzko – Elbląski, Szlak Spływów Krutynią, czy też szlak na rzekach Ukta czy Wel. „Kraina Tysiąca Jezior” jest także autentycznym rajem dla żeglarzy, kajakarzy, windsurferów, nurków i wędkarzy.

Mazury i Warmia zaciekawiają nie tylko wielbicieli sportów wodnych, lecz także fanów narciarstwa. Mogą oni korzystać z wyciągów narciarskich w Gołdapi, Mrągowie i Lidzbarku Warmińskim.

Gigantycznym walorem Warmii i Mazur prócz zróżnicowanej sieci wodnej są atuty przyrodniczo – krajobrazowe. Jest tu rozmaita flora i fauna, jak również ogromne kompleksy leśne, między innymi Puszcza Piska, Puszcza Borecka i fragment Puszczy Romnickiej. O wyjątkowości tutejszej przyrody świadczy fakt, że w regionie warmińsko – mazurskim zrobiono najogromniejszy w Polsce teren strzeżonego krajobrazu. Można doliczyć się tutaj stu dwóch rezerwatów przyrody, sześciu parków krajobrazowych a także ponad dwa tysiące dwieście pomników przyrody. Fani fauny muszą koniecznie zobaczyć dwa miejsca. Jednym z nich jest Kosewo, gdzie znajduje się ferma jeleniowatych zapewniająca zwierzętom warunki podobne do dziewiczych. Przebywają tu jelenie, daniele, łosie, muflony, koniki polskie i konie (kup jazda konna pierwsza lekcja na www.stajniaiskra.pl/) Przewalskiego. W Kadzidłowie z kolei mieści się prywatny Park Dzikich Zwierząt, gdzie ujrzeć można sarny, jelenie, daniele, żubry, dziki, rysie, łosie, wilki, jak również mnóstwo ptaków.

Miastem stołecznym województwa warmińsko – mazurskiego jest Olsztyn. Określany jest często „miastem na jeziorach”, albowiem w jego granicach administracyjnych leży 15 jezior. Do najważniejszych atrakcji Olsztyna należą: Obserwatorium Astronomiczne, zamek kapituły warmińskiej z Muzeum Warmii i Mazur, XIV-wieczna gotycka katedra św. Jakuba i Wysoka Brama. W sezonie Olsztyn staje się koronnym ośrodkiem kulturalnym za sprawą odbywającego się tutaj Olsztyńskiego Lata Artystycznego. Na terenie Warmii i Mazur mieści się mnóstwo innych wspaniałych ośrodków turystyczno – wypoczynkowych a także miejscowości z cennymi zabytkami. Za turystyczną stolicę regionu uważane są Mikołajki. Każdego, kto wypoczywa w Mikołajkach, ujmują zaciszne uliczki obsadzone domkami rybackimi oraz marina. Życie towarzyskie toczy się tu przede wszystkim na deptaku biegnącym wzdłuż Jeziora Mikołajskiego. W sezonie w Mikołajkach odbywają się regaty, a także pływający „Festiwal Szantowy Wioski Rybackiej”. Nie jest to niemniej jednak jedyne miejsce, gdzie odbywają się fantastyczne, letnie festiwale muzyczne. Należy wybrać się także do Giżycka na festiwal piosenki żeglarskiej „Szanty w Giżycku” oraz na Wakacyjny Piknik Country w Mrągowie.

W regionie warmińsko – mazurskim swoją obecność znacząco zaznaczyli Krzyżacy, zostawiając po sobie zamki obronne. Szczególnie warte zobaczenia są twierdze w Rynie i Kętrzynie. Dużą atrakcją historyczną są też grunwaldzkie pola, gdzie w tysiąc dziewięćset czternastym roku wojska polsko – litewskie pod wodzą Jagiełły, osiągnęły rewelacyjne zwycięstwo nad wojskiem Zakonu Krzyżaków. Każdego roku, 15 lipca urządzana jest tutaj inscenizacja wielkiej batalii, na którą zjeżdżają bractwa rycerskie z całej Europy i niezliczone zastępy obserwatorów. Zwolenników dziejów II Wojny Światowej zapewne zainteresuje wizyta w Gierłoży, gdzie umiejscowiony jest Wilczy Szaniec – tajna kwatera Adolfa Hitlera.

Ważnym ośrodkiem sakralnym Krainy Wielkich Jezior jest barokowe sanktuarium maryjne w Św. Lipce, określane Częstochową Północy. Trzeba też zobaczyć klasztor starowierów w Wojnowie, który jest jedynym klasztorem tego typu wyznania w naszym kraju.

***
Całkowitą ofertę na urlop dwa tysiące piętnaście na Mazurach można znaleźć w serwisie lub klikając na niżej zamieszczone linki:
– wczasy Mazurach
– mazury noclegi
– agroturystyka Mazury