Czy istnieje możliwość, że e-booki wyprą papierowe książki ale przy tym podwyższą pułap czytelnictwa?

E-book czyli elektroniczna książka jest obecnie najlepiej sprzedającym się artykułem na zachodzie. Powoli wypiera on klasyczne, papierowe książki bo niektóre tytuły wydawane są tylko w postaci e-booków zwłaszcza w takich dziedzinach jak informatyka. E-booki pojawiły się parę lat temu w postaci manuali dodanych do różnych programów komputerowych. Łącznie z rozpowszechnieniem internetu, powstaniem DotComów czyli firm prowadzących swą działalność gospodarczą tylko w internecie i zapotrzebowaniu na informację, ebooki stały się niezwykle popularne. Doprowadziło do tego wiele zalet tej formy książki do których najważniejszą jest niski koszt produkcji.

książki tradycyjne i elektroniczne

Autor: ActuaLitté
Źródło: http://www.flickr.com
Dzisiejsze e-booki zapisane są najczęściej w formacie pdf gwarantującym bezpieczeństwo wiadomosci w nich umieszczonych, bo takich plików nie da się redagować bez specjalnego programu. Do odczytu tego formatu konieczny jest program Acrobat Reader firmy Adobe (program rozpowszechniany nieodpłatnie). Po jego ściągnięciu i zainstalowaniu trzeba tylko ściągnąć kilka książek. Czytanie książek zostało wyparte przez telewizję i Internet. Wielbiciele lektur biją na alarm widząc, że sprzedaż publikacji kolosalnie spada, a dzieci i młodzież spędzają godziny przed ekranem komputera lub telewizora. Jednakże darmowe ebooki to szansa na powrót wielu do czytelnictwa. Nieważne czy to beletrystyka, poradniki, czy komiksy. Każdy znajdzie coś w sam raz dla siebie, a tutaj przykłady – .

czytnik e-booków Kobo

Autor: Maria Elena
Źródło: http://www.flickr.com

Jest to głównie spowodowane tym, że ebooki są tańsze, a technologia elektronicznego papieru jest już tak dopracowana, że stać na nią już większość czytelników, Czytanie na e-booku to duża przyjemność.

Chcesz uzyskać świeże fakty na określony temat? To obejrzyj witrynę (strojemikolaja.pl/), z pewnością da Ci mnóstwo pozytywnych wrażeń oraz na długi czas pozostanie w Twojej głowie.

Nie męczy wzroku tak jak normalny ekran laptopa, tabletu czy smartfonu. Do czytania książek na ekranie czytników elektronicznych potrzebne jest zewnętrzne źródło światła. Nie trzeba odbierać tego jako minus, a wręcz przeciwnie. Przecież tradycyjne książki papierowe też czytamy tylko przy zewnętrznym oświetleniu. Następną korzyścią czytników ebooków jest mnóstwo innych funkcji. Możemy oglądać na nich zdjęcia, słuchać muzykę, bądź przeglądać internet.

Ebooki są dużo tańsze od papierowych wersji. Niestety w Polsce wydający nie są przeświadczeni jeszcze do wydawania jednocześnie książek w wersji elektronicznej i papierowej. Ich objekcje powiązane są z piractwem. Wydawcy zachodni nie mają z tym większego problemu i czytelnicy mają wciąż do wyboru dwie wersje książek, nawet premierowych bestsellerów. Przyszłość jest coraz lepsza dla ebooków, ponieważ już w pierwszej połowie roku 2012 dostrzeżono znaczy wzrost sprzedaży ebooków, a sami wydawcy również zaczynają spoglądać na wydania elektroniczne bardziej przyjaźniej i wydanie drukowanej i elektronicznej wersji książki staje się już normą. Plany na kolejne lata zakładają znaczny wzrost rzędu kilkuset procent rocznie rynku ebooków, także naukowych. Już dziś dostępne są takie jak – .

Dostępne w sieci bezpłatne ebooki to książki umieszczone w wersji elektronicznej. Możemy je odczytywać na ekranach komputera, tabletów, za pomocą smartfonów ze specjalnym oprogramowaniem a także na czytnikach. Czytnik mieści się w dłoni, jest lekki, można schować go do torebki czy kieszeni, a równocześnie można na niego wgrać kilkaset publikacji.