Ćwiczenia z udziałem koni – co daje?

We współczesnych czasach coraz większą popularnością cieszy się hipoterapia. Czym się odznacza i z jakich względów jest wykorzystywana?

dzieci na koniach
Rozpocznijmy od tego, iż jest to inaczej mówiąc terapia na końskim grzbiecie. Okazało się, iż jazda konno daje nieocenione efekty w wielu chorobach, zarówno u dzieci, jak też u dorosłych. Hipoterapia wywiera wpływ na pacjenta i jego ruchowe, sensoryczne, psychiczne oraz społeczne możliwości. Efekty, jakie osiągają chorzy, w wielu przypadkach mogą pozytywnie szokować. Jakie wobec tego wiążą się z nią plusy?

W pierwszej kolejności – pozwala na chodzenie „bez chodzenia”. Co to oznacza? Pacjent jadąc na koniu wykonuje ruchy miednicy takie same jak w trakcie normalnego poruszania się. Przez to jazda jest znaczącym krokiem w postawieniu chorego na nogi albo nauczenia go chodzenia od samego początku.

Po drugie, terapia z koniem zmniejsza napięcie mięśni oraz eliminuje nieodpowiednie odruchy postawy. Co więcej, przeciwdziała przykurczom i zwiększa możliwości lokomocyjne – chory, który do tej pory nie mógł się poruszać, w tym momencie bez problemu pokona takie przeszkody jak nierówności terenu bądź piasek. Poza polepszeniem zdolności fizycznych istotne jest także aktywizowanie innych zmysłów np. poprzez dotyk końskiej sierści, zapachy oraz dźwięki.

Agroturystyka na Kaszubach

Autor: www.nakaszubach.pl
Źródło: www.nakaszubach.pl

Poza tym koń (sprawdź proponowane sprzedaż koni sportowych nadwigrami) uspokaja, rozwija relacje społeczne, jak również wzmaga pracę narządów wewnętrznych, w tym odporność organizmu czy działanie układu krążenia. Hipoterapia (rehabilitacja z końmi) może być owocnie stosowana w rozmaitych schorzeniach neurologicznych, a więc porażeniach mózgowych czy chorobach psychicznych, jak również w dolegliwościach ortopedycznych, stanach pod udarze albo stwardnieniu itp.

Hej, sprawdź to wypoczynek nad morzem bałtyckim, jeśli jeszcze nie dotarła do Ciebie wiadomość o tej ciekawej stronie a zobaczysz, że okaże się ona dla Ciebie bardzo interesująca.

Lista jest dość długa.

Przeciwwskazaniem do zastosowania terapii jest uczulenie na sierść lub zapach konia, rany, które dotychczas się nie wygoiły, ostre infekcje, niepohamowany lęk, znaczna temperatura bądź znaczne pogorszenie i problemy z widzeniem. Każdy pacjent powinien mieć przygotowany indywidualny plan hipoterapii, by przyniosła najlepsze efekty.

Zaciekawieni hipoterapią powinni prześledzić oferty, jakie dają obozy konne (obóz jeździecki). Warto bliżej zaciekawić się tym zagadnieniem, aby w jak największym stopniu przyczynić się do poprawy stanu zdrowia pacjenta.