Co Nasi rodacy widzą w polityce

Nasza ojczyzna to szczególny kraj, gdzie na każdym kroku rozmawia się o scenie politycznej. Spory na ten temat kończą każdą dobrze zakrapianą uroczystość w gronie rodzinnym. Kochamy się ze sobią spierać o swoje przekonania polityczne. Mało tego, jeszcze pełniejszą przyjemność sprawia nam udowadnianie błędów drugiej osobie. Ale nasze niezgody to nie jedyny powód, dla którego lubimy politykę.

stare ksiązki

Autor: christopher_brown
Źródło: http://www.flickr.com
Nic nie łączy tak silnie, jak wspólny wróg. Dlatego scena polityczna to idealny temat zastępczy. Jeśli nie wiemy jak podtrzymać konwersację, wystarczy obrzucić jakiegoś polityka błotem i z pewnością nasz rozmówca na to zareaguje. Wspólne biadolenie to jeden z głównych sportów narodowych. Zawsze znajdzie się coś, na co możemy ponarzekać w dużym gronie.

Dlatego też tak dużą popularnością cieszą się w Polsce wszelkiego typu programy publicystyczne oraz dyskusje polityczne. Z wypiekami na twarzy oczekujemy, aż któryś z zaproszonych gości nie wytrzyma ciśnienia i pierwszy zachowa się skandalicznie.

Chwytamy też często po publikacje na tematy polityczne. Czujemy silną potrzebę nie tylko bycia na bieżąco ze wszelkimi sprawami, ale również zamierzamy wypracować sobie własne zdanie na palące tematy. Najlepiej uczynić to po przejrzeniu paru książek. A ponieważ nasi komentatorzy sceny politycznej mają o czym się rozpisywać, tego typu książki czytamy czasami jak dobrą sensację.

grzbiety książek na półce

Autor: irondsd
Źródło: http://www.flickr.com

W tym obszarze wyrosły nam nawet błyszczące gwiazdy. Bardzo popularnym publicystą, ukazującym polityczną atmosferę Polski, jest z pewnością Tomasz Lis. Jego debiut „Co z tą Polską?” bił rekordy czytelnictwa. Wprawdzie były również złe opinie, ale trzeba przyznać, że tą książką , znany dziennikarz zasiał ferment w narodzie. Następne jego wydawnictwa nie były już takim sukcesem jak debiut.

Trzeba tylko dodać, że w naszej historii mieliśmy wielu mądrych pisarzy politycznych, którzy swoimi dziełami pragnęli odmienić oblicze Polski. Scena polityczna zawsze będzie nas pociągać. I nie przestaniemy o niej pisać ani dyskutować. Byłoby jednak cudownie, gdyby z tych rozważań wykluło się coś pięknego.