Audio czy książka?

Stajemy się społeczeństwem, które coraz rzadziej zagląda do książek. Przerażające nieco stwierdzenie, albowiem człowiek wychowany wyłącznie przez „szklany ekran” bytuje zupełnie inaczej, niż niż osoba, która czyta książki. Z jakiej przyczyny? Otóż czytanie w sposób widoczny wpływa na ludzki rozwój. Telewizja hamuje niezależne myślenie. Wszystko jest podane na tacy: scenerię, mimikę. Pochłaniając lekturę, to my tworzymy film. Nasz film, przy którego powstawaniu możemy wykazać się fantazja i kreatywnością. Samodzielnie obsadzamy role i obmyślamy tło. Poszczególna scena powstaje w naszej głowie.

Książka nie zawsze jest rozrywką lekką i przyjemną. Wymaga posiadania choć trochę zaangażowania i fantazji. Historie opowiedziane przy pomocy czarno białych znaczków, musimy ożywić dopiero naszym umysłem. O ileż łatwiej włączyć telewizję, w której słowo zastąpione jest głównie obrazem, a wyobraźnia może być w stanie spoczynku.Zwróćmy jednak uwagę na osoby w podeszłym wieku. Dostrzeżemy widoczne różnice w kondycji mózgu między tymi, którzy spędzają długie godziny przed telewizorem a tymi, którzy wybierają lekturę.Alternatywą dla książek są audiobooki , przy których nie tyle zmysł dotyku i wzroku jest najważniejszy. Nie musimy posiadać odpowiedniego światła, okularów czy wolnych dłoni doprzewracania kartek – audiobooki przenoszą nas w krainę dźwięku. I na dźwięku powinna być skupiona nasza uwaga. Podróż samochodem w godzinach szczytu, ćwiczenia w siłowni, żmudne zajęcia w trakcie obowiązków domowych – w każdej z tych rutynowych codziennych czynności audiobook spisze się bardzo dobrze. Gdy poza nagraniem interpretacji książki w wykonaniu lektora, interesują nas także dźwięki otoczenia oraz muzyka, wybierzmy słuchowiska. Ciekawie skomponowane słuchowisko zachwyci nas klimatem i wciągnie równie mocno, co książka.

Chociaż „książka mówiona” nigdy nie będzie w stanie zastąpić papierowej książki, stanowi ciekawą propozycję, szczególnie dla osób pochłoniętych pracą i mających problem ze znalezieniem wolnego czasu na ciekawą książkę.